Tysięczny projekt z systemem CityTouch

14 lutego 2018
Tysięczny projekt z systemem CityTouch

Philips Lighting zrealizował tysięczny projekt z wykorzystaniem systemu zarządzania oświetleniem Philips CityTouch. W ramach tego projektu w Cardiff zainstalowano ponad 14 tys. zintegrowanych latarni LED marki Philips. Dzięki temu stolica Walii stała się bezpieczniejsza i będzie mogła zmniejszyć swój ślad węglowy, oszczędzając ogromne ilości energii, a także zwiększając swoją wydajność energetyczną. Sieć latarni jest monitorowana i sterowana zdalnie za pomocą Philips CityTouch i zapewnia Cardiff skalowalną infrastrukturę cyfrową, którą można rozszerzać o dodatkowe funkcje dla inteligentnego miasta.

Instalacja w mieście Cardiff to tysięczny projekt Philips CityTouch, zaledwie pięć lat po pierwszej realizacji, która miała miejsce w 2012 r. Obecnie system zarządzania Philips jest wykorzystywany w 37 krajach – Cardiff dołączyło do takich miast jak Amsterdam, Buenos Aires, Dżakarta, Los Angeles czy Toronto.

Zintegrowana infrastruktura oświetleniowa

Pierwszy etap projektu w Cardiff, tj. instalacja ponad 14 tys. opraw ulicznych Philips Luma LED o wysokiej wydajności energetycznej, jest bliski ukończenia. Firma Centregreat – wykonawca instalacji – zrealizuje projekt w czasie o połowę krótszym niż pierwotnie przewidywał Urząd Miasta. Każdy punkt świetlny jest bezprzewodowo połączony z systemem Philips CityTouch, wykorzystywanym do monitorowania całej sieci oświetlenia oraz sterowania i zarządzania nią. Dzięki temu zarządzający oświetleniem mogą zmniejszać lub zwiększać jasność światła latarni, dostosowując je do potrzeb miasta w danej chwili. Można na przykład lepiej doświetlić okolice ruchliwego skrzyżowania lub miejsca interwencji poszczególnych służb.

Philips CityTouch to potężne narzędzie dające także możliwość właściwego zarządzania zasobami oświetlenia. Za pośrednictwem przeglądarki internetowej osoba zarządzająca oświetleniem ma dostęp do kilku ekranów i map ukazujących poszczególne zasoby świetlne i całe procesy. W ten sposób może monitorować pracę sieci niemal w czasie rzeczywistym, identyfikować usterki i wysyłać techników do precyzyjnie określonych lokalizacji, dzięki czemu nie tracą czasu na szukanie uszkodzonych latarni.

Oczekuje się, że zmiana oświetlenia na oprawy LED pozwoli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 60% i według szacunków przyniesie Urzędowi Miasta oszczędności w wysokości ponad 750 tys. GBP rocznie. Poprawa wydajności oświetlenia w Cardiff przyczyni się do realizacji celu Wielkiej Brytanii dotyczącego obniżenia emisji CO2 o 34% do 2021 r. i pomoże miastu zyskać miano one planet city do 2050 r.

Poprawa jakości życia

Cardiff ma około 360 tys. mieszkańców, a co roku odwiedza je 20 milionów osób.1 Aby określić wpływ oświetlenia na życie mieszkańców miasta, Philips Lighting i Urząd Miasta Cardiff, przy współpracy firmy consultingowej Jacobs Ltd, przeprowadziły badanie opinii publicznej na temat aktualnego oświetlenia miasta, co pozwoliło dokonać oceny potencjalnych rozwiązań. Wyniki badania miały kluczowy wpływ na wybór miasta, które zdecydowało się na żarówki dające światło o barwie ciepłej białej 3 000 kelwinów. W ramach badania przeprowadzono także konsultacje z osobami mającymi problemy ze wzrokiem lub słuchem. Philips CityTouch pozwala Urzędowi Miasta zdalnie dostosować natężenie światła z myślą o mieszkańcach niedowidzących, którzy mogą potrzebować jaśniejszego oświetlenia w pobliżu swojego domu.

Wybierając nowy zintegrowany system oświetlenia, braliśmy pod uwagę wiele różnych czynników. Naszym priorytetem było zapewnienie jak najwięcej korzyści mieszkańcom oraz oszczędność kosztów i energii. Philips Lighting zapewnia nam infrastrukturę, która będzie rosła wraz z naszymi potrzebami i daje światło wysokiej jakości, zwiększając poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Ciągły monitoring pozwala nam natychmiast reagować na zaistniałe sytuacje, np. w godzinach szczytu możemy zwiększać poziom natężenia oświetlenia w okolicach szkół i szpitali – powiedział Chris Jones, Główny Inspektor ds. Energii Elektrycznej w Urzędzie Miasta Cardiff.

Zintegrowane oświetlenie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców Cardiff oraz pozwoli miastu zaoszczędzić energię elektryczną i zwiększyć swoją wydajność energetyczną. To skalowalna i elastyczna infrastruktura cyfrowa, która daje miastu liczne możliwości na przyszłość – m.in. można wprowadzać dane do paneli sterowania inteligentnego miasta lub dołączyć czujniki monitorujące np. poziom hałasu lub natężenie ruchu”, powiedział Jacques Letzelter, Dyrektor ds. Oświetlenia Miejsc Użyteczności Publicznej, Philips Lighting. „To świetnie się składa, że akurat w Cardiff realizujemy tysięczny projekt z zastosowaniem naszego systemu zarządzania oświetleniem Philips CityTouch: miasto i technologia wspólnie kształtują przyszłość.

Elastyczny system zarządzania

Philips CityTouch to system zarządzania o wysokiej skalowalności i elastyczności, wykorzystywany zarówno w małych miejscowościach, jak i megamiastach na całym świecie. Za pomocą naszego oprogramowania można zarządzać zarówno oprawami Philips, jak i innych producentów. Cardiff to kolejne miasto w Wielkiej Brytanii, w którym z powodzeniem zamontowano naszą instalację. Ze zintegrowanego oświetlenia korzystają już mieszkańcy Warrington, Trafford, Isle of Wight, Hounslow, Croydon i Lewisham.

Więcej informacji na temat oświetlenia dla inteligentnego miasta można znaleźć tu

 

Fima Philips zaprasza na swoje stoisko podczas targów Light+Building 2018 we Frankfurcie, 18–23 marca 2018 r.

 Hala “0”| Forum