Nagroda za awangardowy design

10 marca 2017
Nagroda za awangardowy design

Koncepcja projektowania opraw oświetleniowych human centric lighting (HCL – oświetlenie antropocentryczne) stawia w centrum ludzi wraz z ich biologicznymi, emocjonalnymi i wzrokowymi potrzebami. Takie podejście ma na celu wyposażenie pomieszczeń w optymalne rozwiązania, które w sposób zrównoważony łączą światło, przestrzeń i design. Firma Osram zrealizowała taką koncepcję, wprowadzając rodzinę opraw Scriptus przeznaczoną do nowoczesnych pomieszczeń biurowych. Seria narzędzi oświetleniowych LED stworzona przez renomowane studnio projektowe Aisslinger z Berlina przekonuje swoim nowoczesnym, awangardowym designem i została ostatnio wyróżniona nagrodą iF Design Award 2017. Oprawy wyróżnia wyjątkowa skuteczność świetlna, a wersje z regulacją odcienia bieli pozwalają stworzyć w biurach oświetlenie biologicznie efektywne.

Nowa seria opraw oświetleniowych Scriptus spełnia wszelkie funkcjonalne i estetyczne standardy dla oświetlenia HCL. Niezależnie sterowane modele o bezpośrednim i pośrednim rozsyle światła gwarantują użytkownikom możliwość wyboru wielu indywidualnych ustawień i maksymalny komfort wizualny. Oprócz temperatur barwowych 3000 K i 4000 K dostępne są również wersje z regulowanymi odcieniami bieli (TW). Rozkład światła niebieskiego może być ustawiany w sposób indywidualny wraz z upływem dnia przy pomocy osobno sterowanej składowej bieli TW w bezpośrednich i pośrednich składowych. Przykładowo w składowej pośredniej pozwala to symulować bieżące widmo oświetlenia dziennego, a w składowej pośredniej – wybrać odpowiednią atmosferę dawaną przez oświetlenie. Scenerie oświetleniowe można dobierać indywidualnie dla grup lub do każdego stanowiska pracy, a także można je ustawiać ręcznie. Dzięki temu seria Scriptus zapewnia sprawne, biologiczne i dynamiczne światło białe o jasności i barwie dostosowanej do pory dnia, co wspiera naturalny rytm biologiczny, poprawiając komfort i efektywność pracy.

System optyczny z wielosoczewkową matrycą MLA zapewnia optymalne zabezpieczenie przed olśnieniem i wysoki komfort wzrokowy. Dzięki wartości UGR do ≤ 16 oprawa jest zgodna z kryteriami oświetlenia stanowisk pracy DSE, spełniając z zapasem wymagania wszelkich norm. Żeby perfekcyjnie oświetlić biura o różnej aranżacji wnętrz, oprawy Scriptus są dostępne w wersjach do montażu powierzchniowego lub zwieszakowego o różnych długościach i natężeniach światła. Oprawy te są standardowo wyposażone w moduł sterowania DALI, a na zamówienie można także zastosować czujniki światła dziennego i ruchu. Dostępna jest również wersja Lightify Pro do bezprzewodowego sterowania oświetleniem przy pomocy aplikacji na urządzenia mobilne.

Przyjazne dla ludzi rozwiązania oświetleniowe od Osram Lighting Solutions pozwalają łączyć światło sztuczne z naturalnym światłem dziennym. Stworzone zostały z myślą o ludzkiej percepcji wzrokowej, by w sposób optymalny wspierać odpowiednie widzenie w zgodnie z obowiązującymi standardami. Rozwiązania te umożliwiają również dostosowanie oświetlenia do rytmu dobowego, w zgodzie z osobistymi preferencjami, poprzez specyficzne planowanie i indywidualną regulację barwy i natężenia światła. Światło może aktywizować, relaksować lub pozostawać całkowicie obojętne. To biologiczne zjawisko jest wspierane poprzez optymalną integrację systemu oświetleniowego z ogólnym kontekstem architektonicznym, ponieważ współgranie oprawy z pomieszczeniem jest kluczowe dla dobrego samopoczucia przebywających w nim osób.

www.osram.com

CZYTAJ TAKŻE