W ramach rządowego programu „Rozświetlamy Polskę” 1639 gmin złożyło wniosek o dofinansowanie na wymianę oświetlenia. Dzięki temu, w przyszłości rozpocznie się zakrojona na szeroką skalę akcja modernizacyjna, której efektem mają być mniejsze wydatki samorządów na energię.
Nasze analizy pokazują, że wymiana konwencjonalnych źródeł światła na LED owocuje oszczędnościami energii rzędu 40-50%. Gdy dodatkowo zintegrujemy je w systemie Interact City, oszczędności te mogą wzrosnąć nawet do 80%.
W kwestii uzyskania największych oszczędności najlepiej zaufać profesjonalistom. W Signify edukujemy, jak uzyskać maksimum oszczędności dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego na LED oraz instalacji systemu zarządzania oświetleniem.
Tylko certyfikowane rozwiązania otrzymają dofinansowanie
Dla formalności przypomnijmy, że program „Rozświetlamy Polskę” to rządowa inicjatywa mająca na celu modernizację infrastruktury oświetlenia dróg i ulic w całej Polsce. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać wsparcie?
- Modernizowane oprawy muszą skutkować co najmniej 50% redukcją mocy w porównaniu do obecnych rozwiązań jakie posiada gmina.
- Nowe oprawy muszą posiadać certyfikaty: ENEC, ENEC+, Zhaga D4i.
- Dostawcy oświetlenia muszą udzielić gwarancji o długości 60 miesięcy.
- Postępowanie zakupowe zastrzega obowiązek użycia przez wykonawcę nowych opraw wyprodukowanych na terenie Unii Europejskiej.
Projekty zgłoszone w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” muszą zakładać wymianę dotychczasowego oświetlenia na oprawy LED gotowe do integracji z systemami zarządzania infrastrukturą miejską.
Produkty, które spełniają wszystkie wymagania
Wśród rozwiązań dostępnych na rynku bez wątpienia wyróżniają się produkty marki Philips. Ich jakość poświadczają certyfikaty opisane w wymaganiach programu „Rozświetlamy Polskę”. Oświetlenie marki Philips spełnia także warunek lokalnej produkcji – oprawy uliczne powstają wyłącznie na terenie Unii Europejskiej, w tym również w polskiej fabryce w Kętrzynie.
Kwestia wydajności to dla firmy Signify absolutny priorytet, czego najlepszym dowodem są parametry poszczególnych produktów. Zacznijmy od opraw przeznaczonych do oświetlania ulic. Trwałość użytkowa opraw UniStreet gen.2 oraz AluRoad gen.2 PRO to 100 000 godzin, co oznacza, że mogą świecić nieprzerwanie przez ponad 20 lat. Równie wydajne są produkty przeznaczone do oświetlania placów i parków. Oprawy TownGuide, VillaLED oraz TownTune także mają trwałość użytkową szacowaną na około 100 000 godzin, a ich skuteczność świetlna wynosi od 84 do 94 LPW.
Przy projektach realizowanych w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” kluczowe jest, by każda z wymienionych opraw posiadała gniazdo Zhaga (System Ready), dzięki czemu można zintegrować je z system zarządzania oświetleniem Interact City. To właśnie zintegrowane oświetlenie generuje największe oszczędności energii, nie dziwi więc fakt, że twórcy programu położyli tak duży nacisk na ten obszar. Podczas, gdy sama wymiana oświetlenia konwencjonalnego na LED przynosi oszczędności energii rzędu 50%, dzięki integracji opraw w systemie można je zwiększyć nawet do 80%.
Jednocześnie korzyści z włączenia oświetlenia miejskiego do systemu sterowania nie kończą się na oszczędnościach. System Interact City posiada otwarte API, co pozwala na integrację platformy z innymi systemami IT i pulpitami sterującymi. Oznacza to, że w przyszłości czujniki zamontowane w oprawach oświetleniowych mogą monitorować zajętość przestrzeni, poziom hałasu, zanieczyszczenie powietrza i wiele innych obszarów.
Liczy się nie tylko technologia
Parametry produktów, z pomocą których realizowana jest inwestycja, mają ogromny wpływ na uzyskane oszczędności energii, jednak nie tylko one się liczą. W przypadku inwestycji w LED równie istotny jest uważny dobór partnera technologicznego, który ma wystarczająco duże doświadczenie oraz oferuje wsparcie merytoryczne specjalistów.
Produkty marki Philips są obecne na rynku oświetleniowym od ponad 132 lat. W 2018 roku firma Philips Lighting zmieniła nazwę na Signify, jednak oświetlenie Philips nie zniknęło z oferty. Wręcz przeciwnie – wciąż jest unowocześniane, aby osiągało możliwie jak najwyższą wydajność m.in. poprzez integrację w systemie Interact. Wiele polskich samorządów zdecydowało się już na modernizację oświetlenia z wykorzystaniem tych rozwiązań, osiągając dzięki temu znaczące oszczędności.
Dobrym przykładem modernizacji i wdrożenia oświetlenia zintegrowanego z systemem sterowania Interact w mieście średniej wielkości jest Kutno, które dzięki systemowi zmniejszyło zużycie energii 4 krotnie. Kutno nie tylko zmniejszyło rachunki, otrzymało białe certyfikaty, ale za wdrożenie systemu Interact City otrzymało 2 nagrody: w maju 2023 na Smart City Forum w kategorii Smart City Solution, a w październiku wyróżnienie Smart City Expo Poland – międzynarodowe targi technologii miejskich za wymianę oświetlenia ulicznego i zastosowanie nowoczesnego systemu sterowania.
Autor: Radosław Rakowicz
artykuł sponsorowany