Wskaźnik oddawania barw Ra reprezentuje wartość średnią poszczególnych próbek kolorów. Im wyższy jest wskaźnik, tym jakość odwzorowania barw jest lepsza (maks. 100). Wskaźnik R9 natomiast określa stopień odwzorowania barwy czerwonej – im większy, tym lepsze odwzorowanie czerwonej barwy (maks. 100). Trudno jest jednoznacznie ocenić, który wskaźnik jest istotniejszy, bo wszystko zależy od wymagań danego projektu. W aplikacjach oświetlenia zewnętrznego wskaźnik R9 nie będzie odgrywał większej roli, a zapewnienie Ra na poziomie 70 będzie bardzo dobrym wynikiem. W oświetleniu wewnętrznym ogólny wskaźnik Ra nie powinien być mniejszy niż 80, a R9 powinien być na możliwie wysokim poziomie. W aplikacjach specjalistycznych natomiast wymagane jest często zapewnienie zarówno wysokiego wskaźnika Ra, jak i R9 (np. obydwa na poziomie minimum 90 lub wyższym).
Piotr Jakubowski, business development manager PL, Osram Opto Semiconductors
W numerze 2.2015 kwartalnika Oświetlenie LED, zostały również opublikowane odpowiedzi eksperta na pytania:
Czy zasilanie bezpośrednio z sieci elektrycznej 230 V nie powoduje uszkodzenia modułu LED? Na co zwracać uwagę przy wyborze tego typu modułów?
Na rynku są dostępne różne standardy sterowania oświetleniem ledowym. Czym się kierować przy wyborze?
Zakupiłem 15 sztuk takich samych ledowych odpowiedników żarówek halogenowych jednego producenta. Po zainstalowaniu okazało się, że różnią się barwą światła. Czym może to być spowodowane?
Czekamy na kolejne pytania od czytelników. Prosimy wysyłać je na adres: pytanie@akademialed.pl