Projekt naukowy pt. „Opracowanie technologii druku organicznych diod elektroluminescencyjnych” z Politechniki Łódzkiej został zakwalifikowany do finansowania w programie TANGO.
Projekt będzie realizowany przez Katedrę Fizyki Molekularnej kierowaną przez prof. Jacka Ulańskiego, a głównym wykonawcą będzie dr inż. Beata Łuszczyńska.
Głównym celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED) przy użyciu przemysłowych technik drukarskich takich jak druk strumieniowy oraz sitodruk.
Drukowana elektronika może skutecznie zastąpić w wielu dziedzinach tradycyjne technologie wytwarzania półprzewodnikowych urządzeń elektronicznych i optoelektronicznych. Ze względu na rosnące wymagania użytkowników, nowe urządzenia elektroniczne powinny charakteryzować się elastycznością, niską masą i możliwością bezprzewodowego zasilania i komunikacji. Dodatkowo niezbędnym warunkiem jest niska cena, co jest ściśle związane z masowością produkcji. Odpowiedzią na te potrzeby jest elektronika drukowana, umożliwiająca tanie wytwarzanie urządzeń elektronicznych. Do drukowania cienkowarstwowych organicznych diod elektroluminescencyjnych zużywa się bardzo małe ilości energii i materiałów, a diody świecą przy niskim poborze mocy, co jest bardzo ważne z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia. Ponadto techniki drukarskie pozwalają na projektowanie ciekawych i często zmienianych wzorów i wytwarzanie urządzeń na zróżnicowanych, elastycznych podłożach takich jak folie polimerowe, co czyni te produkty bardzo atrakcyjnymi w porównaniu do tych wytwarzanych tradycyjnymi technologiami.
Zainteresowanie wynikami projektu i udziałem w fazie wdrożeniowej projektu wyraziła łódzka firma QWERTY.
TANGO to wspólne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Nauki (NCN) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Celem programu jest ułatwienie jednostkom naukowym wprowadzania na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienie współpracy naukowców z przedsiębiorcami.