Będzie jaśniej na Kaszubach

6 lutego 2017
Będzie jaśniej na Kaszubach

Energa zmodernizowała oświetlenie uliczne w gminie Sulęczyno. Wysłużone, energochłonne lampy sodowe zostały wymienione na nowoczesne oświetlenie z matrycami LED. W perełce Kaszub będzie jaśniej i bardziej ekologicznie. Wydatki gminy na oświetlenie ulic znacznie się obniżą, a efektem realizacji Planów Gospodarki Niskoemisyjnej będzie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Spółka Energa Oświetlenie zakończyła pierwszą w tym roku modernizację oświetlenia ulicznego. W Sulęczynie i 24 okolicznych miejscowościach, położonych na terenie tej gminy, wymieniono 441 energochłonnych lamp sodowych na energooszczędne matryce LED. Prace rozpoczęły się na początku grudnia ubiegłego roku, a 21 lutego 2017 r. nastąpił odbiór inwestycji.

Nowe oświetlenie uliczne poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i turystów w gminie. Zastosowanie matryc LED pozwoli na znaczne oszczędności w budżecie samorządu związane ze zużyciem energii oraz będzie miało pozytywne oddziaływanie ekologiczne. To nowoczesne oświetlenie jest bowiem bardziej przyjazne dla środowiska.

Posiadająca liczne walory turystyczne gmina Sulęczyno wielką wagę przywiązuje do redukcji emisji zanieczyszczeń. Z wyliczeń wynika, że dzięki LED-om gmina znacznie zaoszczędzi na zużyciu energii. W wyniku przeprowadzonej modernizacji w całej gminie Sulęczyno roczne oszczędności wyniosą ponad 130 MWh energii elektrycznej, co odpowiada zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 100 ton (w tym samym okresie).

Nowe punkty świetlne mają niższą moc znamionową, lecz dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii LED ich parametry oświetleniowe ulegają znacznej poprawie. Nowe oprawy oświetleniowe typu LED emitują światło o bardziej naturalnej barwie niż lampy sodowe emitujące światło żółte. Dzięki temu poprawia się rozpoznawanie kolorów, obiektów i kształtów, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, lecz także poprawia walory krajobrazowe.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED