Czy kupowanie profesjonalnych produktów LED przez internet jest bezpieczne? Na co należy zwrócić uwagę podczas takich transakcji?

24 lutego 2016

Z zakupami produktów LED w internecie jest podobnie jak z zakupami sprzętu elektronicznego. Jest spora grupa rzetelnych dostawców oferujących produkty dobrej jakości, ale zdarzają się również nieuczciwi sprzedawcy. Należy zwrócić uwagę na to, od kogo kupujemy i czy dany dostawca ma siedzibę w Europie. Należy pamiętać, że wyroby wprowadzane na rynek europejski muszą spełniać minimalne wymagania określone w normach.

Jeżeli jest to sklep online z siedzibą poza Europą, może on oferować produkty nieodpowiadające normom, a nawet niebezpieczne. Szczególnie niebezpieczne dla oka ludzkiego może być promieniowanie z zakresu światła niebieskiego. Takie światło może występować w produktach LED o bardzo wysokiej temperaturze barwowej (CCT), czyli bardzo zimnej barwie. Ponadto dla produktów LED w Europie określona jest minimalna skuteczność świetlna oraz klasa energetyczna, np. A lub A+. Poza tym warto też sprawdzić, czy wskaźnik oddawania barw CRI jest powyżej minimalnego poziomu 80.

Najczęściej bardzo tanie, niskiej jakości diody mają dobrą skuteczność świetlną, ale niski wskaźnik oddawania barw. Wtedy nie powinny być wprowadzane na rynek, bo takie światło źle oddaje barwę i przebywanie w pomieszczeniu oświetlonym takim światłem powoduje niski komfort widzenia i może męczyć. To samo dzieje się w przypadku temperatury barwowej. Do wnętrz mieszkalnych sugerowałbym wybór cieplejszej temperatury barwowej CCT – poniżej 4500 K, a najlepiej ok. 3000 K.

Odpowiedzi udzielił Mikołaj Przybyła, IES member, dyrektor GL Optic

 

W numerze 1.2016 kwartalnika Oświetlenie LED, opublikowane zostały również odpowiedzi  na pytania: 

Czy każda lampa LED w kształcie bańki świeci szerokim kątem? 

Czy ledowe zamienniki żarówek z bańką mleczną są bezpieczniejsze dla wzroku od tych z bańką przeźroczystą? 

Planuję wymianę źródeł światła w hotelu. Czy każde źródło światła LED (zamiennik żarówki) pozwoli zaoszczędzić energię?

 Czekamy na kolejne pytania od czytelników. Prosimy wysyłać je na adres: pytanie@akademialed.pl