Czy sterowanie oświetleniem LED za pomocą smartfona nie powoduje zakłóceń w pracy innych urządzeń w tym samym pomieszczeniu?

15 grudnia 2016

Źródła i oprawy ledowe jako urządzenia elektroniczne muszą spełniać szereg norm, które m.in. opisują poziom zakłóceń radioelektrycznych (PN 55015), poziom emisji harmonicznych (PN-EN-61 000-3-2) oraz ograniczenia wahań napięcia i migotania światła (PN-EN61000-3-3). Składają się one na ogólną normę kompatybilności elektromagnetycznej. Mówiąc krótko, oprawa bądź źródło LED to urządzenie elektroniczne i w wyniku wadliwej konstrukcji lub stosowania tanich, niesprawdzonych komponentów może zarówno stać się źródłem zakłóceń radioelektrycznych, jak i negatywnie wpływać na pracę innych urządzeń elektronicznych.

Może jednak dojść do odwrotnej sytuacji, w której inne urządzenia elektroniczne (niekoniecznie oprawy i źródła, ale np. radioodbiorniki) będą negatywnie wpływać na pracę opraw lub źródeł LED. Jeśli ledowe źródła światła, które stosujemy w naszych rozwiązaniach, spełniają wymienione wyżej normy oraz pochodzą od sprawdzonego i wiarygodnego dostawcy, nie będą powodowały zakłóceń w pracy innych urządzeń bez względu na to, czy są sterowane za pomocą smartfona, czy też w inny sposób. Jeśli producent podczas etapu konstrukcji oraz samej produkcji i testów dokonał wszystkiego zgodnie ze sztuką, źródła i oprawy LED nie będą zakłócały pracy innych urządzeń, czy to podczas pracy na 100 proc. mocy strumienia świetlnego, czy podczas emisji mniejszego strumienia świetlnego.

Odpowiedzi udzielił  dr Paweł Morawski, Philips Lighting Poland  Sp z o.o.

 

 W numerze 2.2016 kwartalnika Oświetlenie LED, opublikowane zostały również odpowiedzi na pytania:

Jaki wybrać rodzaj sterowania oświetleniem LED w małym pomieszczeniu biurowym?

Czy korzystniejsze jest ściemnianie przez panel dotykowy czy przez Wi-Fi?

 

Czekamy na kolejne pytania od czytelników. Prosimy wysyłać je na adres: pytanie@akademialed.pl