Tętnienie światła jest jednym z czynników mających znaczny wpływ na komfort widzenia. W zależności od wrażliwości danej osoby sam efekt migotania może być różnie odbierany, jednak zawsze wpływa negatywnie na nasze oczy i ogólne samopoczucie. Powoduje często dyskomfort zarówno w środowisku pracy (tzw. efekt stroboskopowy), jak i np. podczas oglądania transmisji z wydarzeń sportowych, koncertów (migotanie klatek w trybie slow motion).
Technologia LED wymaga zastosowania odpowiedniego sposobu zasilania modułów LED i zazwyczaj wykorzystywane do tego celu są zasilacze impulsowe, których użycie sprawia jednak, że nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować zjawiska migotania. Projektując i instalując certyfikowane produkty znanych marek, spełniające wymagania odpowiednich norm oświetleniowych oraz bezpieczeństwa fotobiologicznego i kompatybilności elektromagnetycznej, skutecznie ograniczymy wpływ tego zjawiska.
W kwestii samych zasilaczy najlepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie zasilaczy stałoprądowych (C.C.) o jak najniższej pulsacji prądu (ang. ripple current), co pozwoli nam na uzyskanie niskich wartości współczynnika tętnienia (ang. flicker factor) oraz procentowego wskaźnika tętnienia (ang. percent flicker). Nie należy przy tym sugerować się tylko materiałami reklamowymi producentów, promującymi tzw. produkty flicker free; warto zajrzeć do specyfikacji i raportów z badań danych konkretnych zasilaczy, zwracając uwagę na parametry drivera LED. Na rynku bez problemu znajdziemy zasilacze, których pulsacja prądu wynosi przykładowo ok. 1,1 proc.
Tomasz Marszałek
MEAN WELL Europe B.V.
Czekamy na kolejne pytania od czytelników. Prosimy wysyłać je na adres: pytanie@akademialed.pl