Dezynfekcyjne rozwiązania firmy OSRAM w walce z SARS-CoV-2 i innymi patogenami

24 lutego 2021
Dezynfekcyjne rozwiązania firmy OSRAM w walce z SARS-CoV-2 i innymi patogenami

Bakteriobójcze lampy marki OSRAM – AirZing – od blisko roku z powodzeniem stosowane są w wielu obszarach. Swoją najważniejszą rolę spełniają niewątpliwie w placówkach medycznych na całym świecie, gdzie ich właściwości bakteriobójcze doceniane są przez personel medyczny.

Ostatni rok postawił cały świat na głowie. Wiele miejsc i działalności stanęło w miejscu, ale wiele też musiało i wciąż musi działać na najwyższych obrotach. Takimi zdecydowanie są ośrodki medyczne: szpitale, przychodnie, miejsca świadczące usługi z zakresu ochrony zdrowia. To one większość swoich sił skierowały na bezpieczeństwo pacjentów i ochronę przed zakażeniem i rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Zastosowanie lamp UVC, zwłaszcza w takich miejscach, może w znacznym stopniu ograniczać ryzyko występowania patogenów. Firma OSRAM, jeden z największych producentów oświetlenia od wielu lat posiada w swojej ofercie produkty tego typu i bierze czynny udział w wyposażaniu placówek medycznych na całym świecie w urządzenia wykorzystujące promieniowanie UV-C.

Jako pierwsze oprawy OSRAM AirZing o działaniu dezynfekcyjnym, zaczęły stosować szpitale w Chinach. Już w marcu zeszłego roku, chiński oddział marki przekazał ponad tysiąc opraw do 45 placówek w prowincji Hubei, w tym do 38 w samym Wuhan. W ramach wolontariatu pracownicy OSRAM pomagali w transporcie lamp i wyposażaniu obiektów.

AirZing Pro docenia także szpital Curry Cabral w Lizbonie w Portugalii. Od czerwca 2020 r. placówka wykorzystuje urządzenia OSRAM w izbach przyjęć, poczekalniach, salach chorych i korytarzach. Jak napisał dr Fernando Maltez (ordynator oddziału chorób zakaźnych): –Wraz z całym zespołem chętnie skorzystaliśmy z lamp UV-C w szczególności dlatego, że jest to jedna z najbezpieczniejszych, najbardziej skutecznych i ‘przyjaznych dla środowiska’ technologii dezynfekcji. Wysoki poziom bezpieczeństwa i pewność, że ta dodatkowa ochrona przenosi się na cały zespół i codzienne życie, wpływa na wydajność pracowników, ich spokój i poświęcenie.

Szpital polowy, jaki powstał w Bergamo – epicentrum europejskiej pandemii Covid-19 w 2020 r. również zdecydował się na zamontowanie opraw AirZing. Firma OSRAM przekazała tam kilkadziesiąt urządzeń. Zmontowano je w różnych strefach ratunkowych i używano do dezynfekowania ubrań noszonych przez wolontariuszy. –Uważam, że to doświadczenie można powtórzyć także w innych działaniach operacyjnych, ponieważ gwarantuje łatwość użytkowania, zachowując przy tym niezbędne bezpieczeństwo i środki ostrożności przed narażeniem na szkodliwe promieniowanie UVC – powiedział Carlo Macalli, przedstawiciel Narodowego Stowarzyszenia Alpejskiego (Associazione Nazionale Alpini, A.N.A.) – włoskiej jednostki górskiej, która była odpowiedzialna za wzniesienie szpitala polowego.

Działanie opraw OSRAM AirZing polega na emisji promieniowania UV-C, o długości fali 253,7 nm, które – absorbowane przez białka i kwasy nukleinowe komórek – unieszkodliwia większość drobnoustrojów (nawet 99,99%) i nie pozwala na ich rozmnażanie. Tym samym lampy umożliwiają dezynfekcję powietrza, powierzchni płaskich i wody z chorobotwórczych mikroorganizmów. Istotną zaletą jest także to, że patogeny nie są w stanie się uodpornić na promieniowanie.