Diody LED w kamerze termowizyjnej

6 sierpnia 2015
Diody LED w kamerze termowizyjnej

Technologia LED jest coraz powszechniej wykorzystywana w branży oświetleniowej. Bardzo ważnym zagadnieniem w rozwoju tej technologii jest m.in. kwestia odprowadzania ciepła. Dlatego też termowizja może znaleźć szerokie zastosowanie w badaniach trwałości diod elektroluminescencyjnych (LED).

Możliwość łatwego i bezkontaktowego pomiaru temperatury diod oraz gotowych opraw oświetleniowych może być przydatna zarówno przy ocenie skuteczności odprowadzania ciepła z wnętrza samych diod i gotowych zestawów, jak i przy doborze optymalnego radiatora dla konkretnych opraw LED.

Trwałość diody elektroluminescencyjnej określa się jako czas, po upływie którego wydajność świetlna diody zmaleje do 70 proc. jej wartości początkowej. Wysoka temperatura wewnętrzna diod LED wpływa na gwałtowne pogorszenie ich parametrów, dlatego brak chłodzenia lub niedostateczne chłodzenie diod może powodować, że ich trwałość będzie dużo krótsza, niż wynika to z parametrów podawanych przez producentów.

W wysokiej jakości diodach SMD w obudowie PLCC kwestia odprowadzania ciepła z wnętrza diody została rozwiązana m.in. poprzez przewodzenie ciepła do punktów lutowniczych, a następnie do miedzianych ścieżek obwodu drukowanego. Bardzo często jednak temperatura samych złącz półprzewodnikowych jest zdecydowanie wyższa od 25°C, a więc tej wartości granicznej, przy której większość producentów określa trwałość diod LED.

Ze względu na niewielkie rozmiary badanych elementów, do prowadzenia obserwacji i pomiarów temperatury diod LED wchodzących w skład opraw oświetleniowych niezbędne jest zastosowanie kamery termowizyjnej o wysokiej rozdzielczości, wyposażonej w odpowiedni obiektyw z funkcją makro.

Cały artykuł można przeczytać w nr 3.2015 kwartalnika Oświetlenie LED.

Zaprenumeruj!