Diody zamiast reflektorów

18 listopada 2015
Diody zamiast reflektorów

Szacuje się, że do 2020 roku oświetlenie LED będzie stosowane w 75% magazynów na świecie. Coraz większa liczba przedsiębiorców inwestujących w modernizację lamp potwierdza, że prognozy te mają szansę się urzeczywistnić. Jedną z firm, która postanowiła zrealizować oszczędnościowy potencjał usprawnienia oświetlenia, jest belgijska spółka Varo.

Przed modernizacją:

Pierwotny system oświetlenia magazynu w Lier składał się z 370 zwieszanych reflektorów typu high-bay.

Wdrożone rozwiązanie:

W celu uniknięcia  pomyłek podczas kompletacji i pakowania, w strefach, gdzie wykonuje się tego typu zadania, zapewniono natężenie światła na poziomie 300 lx, a na stanowiskach wymagających szczególnej precyzji – 500 lx. W pozostałych częściach magazynu za wystarczające uznano natomiast 200 lx. Wykorzystano oprawy serii TRILUX E-Line LED z wąskim i wąsko-szerokim rozsyłem. Ich zastosowanie pozwoliło uzyskać jednorodne, pozbawione cieni oświetlenie.

Aby do maksimum wykorzystać oszczędnościowy potencjał modernizacji, w zakładzie zainstalowano system zarządzania oświetleniem. Czujniki ruchu zamontowane w alejkach roboczych pozwalają uzależnić oświetlenie stref pomiędzy regałami od obecności pracowników. Gdy w korytarzach nikogo nie ma, lampy są wygaszane. Intensywność pracy opraw w hali załadunkowej jest natomiast dostosowywana do ilości światła naturalnego docierającego do pomieszczenia – tak, by łącznie zapewniały wymagane natężenie światła.

 

Zaprenumeruj Oświetlenie LED