Dlaczego źródła LED zmieniają barwę światła podczas użytkowania?

14 sierpnia 2014

Zmiana barwy światła (jego temperatury barwowej) emitowanego przez źródło oparte na diodach LED w trakcie jego eksploatacji dotyczy jedynie produktów niskiej jakości. Efekt ten jest związany z degradacją diod elektroluminescencyjnych, a dokładniej zawartego w nich luminoforu. Degradacja może następować na skutek niskiej jakości tego materiału, zbyt wysokiej temperatury pracy diod lub zastosowania niewłaściwego układu zasilającego te elementy, który generując impulsy prądowe, przewyższające swoją wartością dopuszczalne parametry, mogą uszkodzić strukturę diody elektroluminescencyjnej.

Ci z producentów, którzy dbają o jakość oferowanych produktów, stosują rozwiązania ograniczające do minimum możliwość wystąpienia zmian temperatury barwowej źródeł LED w sposób zauważalny dla oka ludzkiego oraz weryfikują ten parametr (jako jeden z wielu), przeprowadzając w swoich laboratoriach cykliczne badania produktów.

Krzysztof Żurek, kierownik Laboratorium Badawczego KANLUX

 

W numerze 3.2014 kwartalnika Oświetlenie LED ekspert z firmy KANLUX odpowiada również na pytania: 

Czy liczba lumenów jest najważniejsza przy wyborze odpowiednika tradycyjnej żarówki ? 

Jakiego rodzaju transformator zastosować do zasilania żarówek typu LED? 

Które rozwiązanie jest lepsze: wymiana świetlówek liniowych na tuby LED w starej oprawie rastrowej czy wymiana całej oprawy na nową ledową? Pytanie dotyczy wymiany oświetlenia w pomieszczeniu biurowym.

 

Pytania można wysyłać na adres: pytanie@akademialed.pl

 

Zaprenumeruj kwartalnik Oświetlenie LED