Ekologiczne oprawy oświetleniowe wytwarzane za pomocą drukarek 3D

9 grudnia 2019
Ekologiczne oprawy oświetleniowe wytwarzane za pomocą drukarek 3D

Signify wprowadza na rynek profesjonalne oprawy oświetleniowe LED wytwarzane za pomocą drukarek 3D. Firma dopracowała tę niezwykle elastyczną, ekologiczną formę produkcji z wykorzystaniem materiału poliwęglanowego, umożliwiającą projektowanie opraw na zamówienie albo precyzyjne dostosowywanie ich do potrzeb klientów oraz poddawanie ich pełnemu recyklingowi po wycofaniu z eksploatacji, zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Typowa oprawa wydrukowana w 3D (nie licząc elementów elektronicznych i optycznych) ma ślad węglowy mniejszy o 47 proc. od konwencjonalnie wytwarzanej oprawy metalowej. Niemal każdy komponent można wykorzystać ponownie lub poddać recyklingowi, co wspiera koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym.

Jesteśmy pierwszym producentem oświetlenia, który produkuje oprawy w technologii druku 3D na skalę przemysłową, co umacnia naszą pozycję rynkowego pioniera i ekologicznego innowatora. – powiedziała Olivia Qiu, główny dyrektor ds. innowacji w Signify.

Firma Signify ma już zakład druku 3D w Maarheeze w Holandii. Ma się w nim znaleźć nawet 500 drukarek 3D umożliwiających wytwarzanie opraw o wysokości i szerokości do 60 cm. W styczniu 2020 r. zostanie uruchomiony nowy zakład druku 3D Signify w Burlington w stanie Massachusetts, który będzie obsługiwał zarówno rynek profesjonalny, jak i konsumencki. Niedługo później zostaną otwarte kolejne zakłady w Noidzie w Indiach i Dżakarcie w Indonezji. Wszystkie te zakłady będą integrować lampy LED z oprawami oświetleniowymi.

Odbiorcami opraw wykonanych w technologii 3D są między innymi: detalista odzieżowy Marks and Spencer (M&S), który do końca 2020 r. zakończy pierwszą fazę wdrażania w swoich brytyjskich sklepach tysięcy opraw oświetleniowych wytwarzanych za pomocą drukarek 3D oraz  Albert Heijn, SAS, Total i Praxis.

Firma Signify zapowiedziała również wdrożenie w Europie pierwszej internetowej usługi, która pozwala konsumentom projektować ozdobne oprawy oświetleniowe. W ofercie znajduje się m.in. lampa stołowa Philips LED wykonana z 24 płyt CD, którą klienci mogą dostosować do własnych potrzeb.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED