Gdańsk stawia na oświetlenie ledowe

9 kwietnia 2015
Gdańsk stawia na oświetlenie ledowe

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku wyłonił wykonawcę modernizacji oświetlenia gdańskich ulic, firmę SAG ELBUD GDAŃSK S.A. Prace mają ruszyć w kwietniu i potrwać do końca czerwca br. Wymienione zostaną 3932 oprawy, tj. ok. 20 proc. z zainstalowanych w mieście. Miejsce opraw sodowych zajmą energooszczędne oprawy ledowe. Władze Gdańska chcą, aby wszystkie nowo stawiane w mieście latarnie wyposażone były w oprawy ledowe.
Modernizacja oświetlenia ulicznego odbędzie się w ramach programu „SOWA – energooszczędne oświetlenie uliczne”. Koszt przedsięwzięcia to 5,1 mln PLN. 45 proc. tej kwoty pokryje dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, resztę sumy wyłoży miasto.
Do programu zakwalifikowano kilkadziesiąt gdańskich ulic, m.in. al. Armii Krajowej, ul. Słowackiego, ul. Elbląską, Spacerową i Most Wantowy na Trasie Sucharskiego i al. Grunwaldzkiej.

– Wszystkie przeznaczone do wymiany oprawy są sprawne technicznie, jednak mocno już zużyte – montowane były w latach 80. i 90. XX wieku – wyjaśnia dyrektor ZDiZ w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski. – Dzięki modernizacji obniżona zostanie energochłonność zamontowanych punktów świetlnych, co zmniejszy zużycie energii elektrycznej nawet o 600 tys. PLN rocznie.
Oświetleniem ulicznym w Gdańsku sterować będzie system CPAnet firmy Rabbit. Umożliwia on zdalne zarządzanie infrastrukturą oświetleniową i pozyskiwanie na bieżącą informacji o sytuacjach alarmowych w sieci oświetleniowej. Do systemu przyłączane są obecnie nowo budowane latarnie, a w ciągu najbliższych dwóch lat włączone zostaną wszystkie pozostałe słupy.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED