Human Centric Lighting w biurowcu CA Immo w Warszawie

27 maja 2024
Human Centric Lighting w biurowcu CA Immo w Warszawie

W ramach pełnej modernizacji biurowca Saski Crescent wdrożono szereg rozwiązań z zakresu energooszczędności i zrównoważonego rozwoju, aby budynek był bardziej przyjazny dla środowiska, a koszty operacyjne były zoptymalizowane. 

W przestrzeniach wspólnych showroomu zostało zainstalowane energooszczędne oświetlenie od Signify, w tym innowacyjne oprawy NatureConnect, które odwzorowują naturalny rytm światła dziennego wewnątrz budynku, tworząc tym samym zdrowsze, bardziej atrakcyjne i angażujące środowisko. To pokazuje przyszłym najemcom budynku skalę możliwości, jakie tego typu rozwiązanie tworzy przy aranżacji przestrzeni.

Zastosowano energooszczędne oświetlenie cyrkularne od Signify, w tym:

  • Oprawy NatureConnect, które zalewają przestrzeń światłem do złudzenia przypominającym naturalne światło słoneczne.
  • Oprawy podwieszane nad biurkami zapewniające komfortowe warunki pracy oraz posiadające Deklarację Środowiskową Produktu (EPD), która zawiera informacje na temat pełnego cyklu życia opraw od wydobycia surowców, poprzez produkcję, dystrybucję, użytkowanie, aż do ich utylizacji.
  • Oprawy Philips MyCreation w technologii druku 3D (Accent Cylinder, Accent Track, Drum) wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym, wymagające znacznie mniej energii i materiału w procesie produkcji, zmniejszające ilość generowanych odpadów, o znacznie niższym śladzie węglowym (nawet do 75%) w porównaniu z tradycyjnymi oprawami LED, ponadto produkowane w ponad 65% z surowca pochodzącego z recyklingu.

Panele LED NatureConnect od Signify odwzorowujące kolory i dynamikę naturalnego światła pozwalają poczuć się, jakby spędzało się czas na zewnątrz, w naturze. Ma to niebagatelny wpływ na samopoczucie, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych.

Budynek zostanie wyposażony w cyfrowy system zarządzania (BMS), inteligentne liczniki oraz rozwiązania dbające o najwyższą jakość wentylacji i optymalną temperaturę we wnętrzu. Wszystkie te rozwiązania wpłyną pozytywnie nie tylko na warunki pracy, ale także efektywność energetyczną budynku. Biurowiec będzie wykorzystywał 100% energii ze źródeł odnawialnych, a dodatkowo firma szacuje, że modernizacja biurowca zmniejszy zapotrzebowanie na energię pierwotną o 30%.

Potwierdzeniem zmian w budynku ma być m.in. uzyskanie certyfikatu BREEAM, WELL Core & Shell Standard oraz uzyskany już WiredScore Platinium. Przestrzeń pokazowa, w Saski Crescent, została zaprojektowana w zgodzie ze współczesnymi trendami – tak, aby prezentowała możliwości w zakresie budowania różnorodnego i przyjaznego środowiska pracy.

Źródło: Signify