Innowacyjny układ do pomiarów fotometrycznych

24 sierpnia 2023
Innowacyjny układ do pomiarów fotometrycznych

Dnia 11 sierpnia br. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Politechnice Białostockiej patent na wynalazek pt. „Układ do pomiaru parametrów natężeniowych promieniowania optycznego”.

Jak czytamy na stronie uczelni  autorami wynalazku  są dr hab. inż. Irena Fryc, prof. PB – nauczyciel akademicki, specjalistka z zakresu techniki świetlnej z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej oraz jej utalentowany doktorant, dr inż. Piotr Jakubowski.

Przedmiotem ich wynalazku jest unikatowe rozwiązanie techniczne, które umożliwi precyzyjny pomiar pozawzrokowych parametrów promieniowania optycznego, a w szczególności pomiar promieniowania nowoczesnych źródeł światła LED, które w swoim składzie widmowym posiada znaczny udział światła niebieskiego. W efekcie będziemy mogli dowiedzieć się, jaka dawka światła, wytwarzanego przez tanie i energooszczędne świetlówki, powszechnie wykorzystywane w biurach i domach, jest dla nas bezpieczna. Emitowane przez nie niebieskie światło ma bowiem wpływ na nasz naturalny biorytm, a co za tym idzie – funkcjonowanie całego organizmu. Dr inż. Piotr Jakubowski we współpracy z dr hab. inż. Ireną Fryc, prof. PB opracował innowacyjne urządzenie, którego budowa umożliwia zbadanie parametrów promieniowania cyrkadialnego, a więc tego, które odpowiada za regulację rytmu okołodobowego. Do tego pomiaru nie nadają się klasycznie zbudowane urządzenia mierzące parametry promieniowania świetlnego, ze względu na duże błędy pomiarowe.

Więcej o wynalazku można przeczytać na:

Nowy patent Politechniki Białostockiej: innowacyjny układ do pomiarów fotometrycznych – Politechnika Białostocka Aktualności (pb.edu.pl)

Zdjęcie ilustracyjne: isctock