Lampa na długie lata

28 stycznia 2015
Lampa na długie lata

Wynalazca Jake Dyson opracował lampę, która może świecić przez 40 lat. Ariel to lampa wisząca, wyposażona w ledowe źródło światła, której skonstruowanie zajęło Dysonowi cztery lata. Długa żywotność lampy to wynik ostrożnej kalkulacji – lampa może świecić z pełną jasnością przez 180 tys. godzin.

 

Sednem konstrukcji Ariela jest system metalowych rur, które nieustannie odprowadzają ciepło z diod, utrzymując je w temperaturze 55°C. Oprawy są wyposażone w technologię Wi-Fi, dzięki czemu mogą być kontrolowane za pomocą aplikacji. Mają również czujniki, które pozwalają na dostosowanie jasności do warunków dnia i nocy. Lampy rejestrują także zużycie energii i przetwarzają te informacje na koszty oświetlenia na podstawie lokalnych stawek za prąd.

 

Choć oprawy Ariel mogą być stosowane w prywatnych mieszkaniach, wynalazca ma nadzieję, że jego produkt znajdzie zastosowanie przede wszystkim w reprezentacyjnych budynkach. Konstruktor sugeruje, że Ariel najlepiej będzie się sprawdzał w pomieszczeniach, które nie zostaną zmienione przez co najmniej 25 lat. Oprawa trafić ma do sprzedaży w maju tego roku.

 

Zaprenumeruj Oświetlenie LED