LED-y do hodowli roślin

10 grudnia 2015
LED-y do hodowli roślin

Firma badawcza Navigant Research opublikowała raport, z którego wynika, że oświetlenie LED wykorzystywane do celów ogrodniczych rozwija się bardzo dynamicznie. Mają na to wpływ dwa czynniki: lepsza adaptacja oświetlenia LED (w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia) do potrzeb hodowli oraz zwiększająca się popularność upraw i hodowli w pomieszczeniach zamkniętych.
Produkty LED przeznaczone dla branży ogrodniczej dostępne są na rynku od ok. 10 lat, jednak na początku nie spełniały oczekiwań hodowców. Z czasem technologia LED znacznie się rozwinęła, a oświetlenie LED do celów hodowlanych zaczęło jakością przewyższać wysokoprężne lampy wyładowcze (HID) i fluorescencyjne (świetlówki).
Dziś LED-y są niewątpliwie znacznie wydajniejsze niż inne źródła światła, a ich dodatkową zaletą jest emitowanie fal o regulowanej długości, co pozwala zwiększyć wydajność upraw. To sprawia, że coraz więcej hodowców po nie sięga.
Z badań Navigant Research wynika, że w 2017 r. LED-y stanowić będą ponad połowę wszystkich sprzedanych opraw oświetleniowych do hodowli roślin.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED