Ledowe oświetlenie pomoże samorządom oszczędzać energię

12 stycznia 2023
Ledowe oświetlenie pomoże samorządom oszczędzać energię

Europejskie zarządzenia nakazują jednostkom samorządu terytorialnego zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 10 procent. Jak to zrobić? Dobrym sposobem może być wymiana starych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie ledowe. Dzięki temu rachunki za prąd mogą się obniżyć nawet o 50 procent.

O konkretnych sposobach oszczędzania mówiono podczas konferencji pt. „Modernizacja infrastruktury i bilansowanie zużycia energii elektrycznej” zorganizowanej w Centrum Prasowym PAP przez Energę z Grupy ORLEN.

Jakie są konkretne sposoby na realizację wytycznych UE?

–  Choćby modernizacja oświetlenia zewnętrznego, która przynosi jednostkom samorządu terytorialnego wymierne korzyści. Na przykład wymiana 5,5 tys. lamp sodowych na ledowe w Gdyni przyniosło miastu niemal 70% mniejsze zużycie energii elektrycznej rocznie – powiedział w trakcie konferencji Tomasz Demianiuk z firmy Energa Oświetlenie.

Samorządy, dzięki modernizacji oświetlenia, redukują nie tylko zużycie energii, ale także emisję CO2 i innych substancji szkodliwych. Następuje znaczna poprawa jakości oświetlenia ulic, a tym samym bezpieczeństwa mieszkańców. Na korzyść zmienia się także wizerunek przestrzeni publicznej w jednostkach samorządowych. Z nowym oświetleniem staje się on bardziej nowoczesny i przyjazny ochronie środowiska.

Jak wyjaśnił Tomasz Demianiuk, modernizacja oświetlenia wpisuje się w aktualną sytuację na rynku nośników energii, jest także „zgodna z aktualnymi przepisami prawnymi w dziedzinie oświetlenia i polityki ekologicznej”. Warto zaznaczyć, że wymiana oświetlenia i wygenerowane przez nią oszczędności otwierają także przed samorządami niemały „potencjał inwestycyjny np. w dziedzinie elektromobilności. Samorządy mogą wybudować zintegrowane z oświetleniem ulicznym stacje ładowania pojazdów mechanicznych” – wyjaśnił przedstawiciel Energi Oświetlenia.

Źródło: PAP MediaRoom

Fot. ENERGA