Historia pomiaru światła

20 listopada 2014
Historia pomiaru światła

Ciekawą kampanię informacyjno-edukacyjną historii oraz sposobu pomiaru światła prowadzi firma Innolight Polska z Krakowa, producent i dystrybutor oświetlenia LED. Firma gromadzi muzealne eksponaty służące do pomiaru światła. Zbiory pod nazwą Light Meter Museum pochodzą z kolekcji założycieli firmy Innolight.

 

Kampania polega na udostępnianiu serii krótkich prezentacji zabytkowych mierników na stronie internetowej firmy. Co tydzień pojawiają się opisy historycznych urządzeń służących do pomiaru światła wraz z fotografiami. Najstarsze prezentowane eksponaty produkowane były na przełomie 1900 roku. Spośród dotychczas już zaprezentowanych modeli z kolekcji Innolight Polska można wyróżnić: fotometr migotania firmy Simmance-Abady z ok. 1905 r.; dwa kieszonkowe modele – G.E.C M903 Illumination Meter oraz CROMPTON Ferranti; GE Lighting ILLUMINATION (1920 r.); niemiecki miernik światła Carl Zeiss Jena z ok. 1945 r., brytyjski AVO Light Meter Model 3 z 1965 r., radziecki światłomierz znany jako model U-16 (1962 r. oraz 1977 r.).

 
Chęć podzielenia się wiedzą na temat historii rozwoju kontroli i mierzenia światła na przełomie ostatnich 100 lat rodzi się z wielkiej pasji naszych przedstawicieli, jaką jest rozwój technologii oświetlenia na przełomie ostatnich wieków. Dostęp do artykułów jest bezpłatny na stronie internetowej firmy Innolight.

 

Więcej na www.innolight.pl