Firma GL Optic opracowała najnowocześniejszy na rynku goniofotometr typu A do pomiaru lamp samochodowych i innych elementów świecących stosowanych w przemyśle transportowym.
Wprowadzany na rynek, w pełni zautomatyzowany i programowalny system pomiarowy jest przystosowany do pomiarów laboratoryjnych oraz testów produkcyjnych lamp wykorzystywanych w przemyśle samochodowym, kolejowym, morskim i lotniczym. Obecnie jesteśmy świadkami rewolucyjnych zmian w projektowaniu i produkcji oświetlenia transportowego. Szczególnie intensywne zmiany konstrukcji lamp nowoczesnych pojazdów spowodowanych wymogami dla elektromobilności oraz pojazdów autonomicznych wpływają na formę i wielkość obiektów, które muszą być testowane. Coraz dłuższe lampy o nieregularnych kształtach wymagają zmian geometrii i gabarytów układów pomiarowych. Najnowszy model goniometru – GLG A 50-1800 – został zaprojektowany, aby sprostać nowym wymaganiom. Pozwala on standardowo na pomiary lamp do długości 1,8 m, z możliwością szybkiej modyfikacji układu mechanicznego do pomiarów lamp o długości ponad 2,5 m, z zachowaniem pełnej zgodności z normami UN/ECE i SAE/FMVSS.
– Przy realizacji tego nowego projektu postawiliśmy na konstrukcję wykorzystującą najnowsze rozwiązania z zakresu mechatroniki i fotoniki. Układ pomiarowy umożliwia obsługę operatorską na poziomie dotychczas niespotykanym w urządzeniach fotometrycznych – mówi Mikołaj Przybyła, dyrektor firmy GL Optic.
Goniometr sterowany jest przez przemysłowy sterownik PLC firmy Panasonic cechujący się wysoką prędkością przetwarzania (10 ns na instrukcję). Komunikacją z elementami wykonawczymi goniometru jest realizowana przez magistralę ethernetową w czasie rzeczywistym RTEX.
Komunikacja między oprogramowaniem sterującym działającym na komputerze PC a sterownikiem PLC odbywa się przez połączenie Ethernet.
Ramię goniometru napędzane jest serwomotorami firmy Panasonic współpracującymi z wysokiej precyzji przekładnią firmy Apex Dynamics. Moc największego zainstalowanego serwomotoru sięga 1,5 kW. Wbudowany w każdy serwomotor 23-bitowy, absolutny enkoder pozwala na osiągnięcie rozdzielczości 8 388 608 impulsów na jeden obrót.
Wszystkie te rozwiązania dedykowane są do zastosowania w układach o wysokiej precyzji i dynamice, takich jak roboty przemysłowe lub obrabiarki CNC, i pracują w setach zakładów przemysłowych na całym świecie.
Dla ułatwienia obsługi urządzenie wyposażone jest w dotykowy panel operatorski umożliwiający monitorowanie i prezentację stanu urządzenia dla operatora. Ponadto system zapewnia wyjątkowe możliwości diagnostyczne dzięki komunikacji z usługą Corvina Cloud, która pozwala na w pełni bezpieczny, zdalny dostęp do urządzenia przy użyciu bezpiecznych protokołów komunikacyjnych, takich jak OpenVPN i SSL.