Najnowsze trendy w technologii LED

12 lutego 2015
Najnowsze trendy w technologii LED

Nietrudno zauważyć, że przemysł oświetleniowy na świecie, w tym również w Polsce, coraz szybciej wprowadza technologię LED do asortymentu produktów w każdej kategorii, począwszy od oświetlenia domowego i dekoracyjnego, poprzez rozwiązania dla handlu, przestrzeni publicznych i dróg, po specjalistyczne systemy przemysłowe. Klienci stopniowo przestają zadawać pytanie, czy warto inwestować w LED-y. Coraz częściej zastanawiają się, jaką oprawę diodową wybrać.

Cena zawsze pozostanie istotnym czynnikiem zakupowym, dlatego producenci starają się ją zminimalizować przez stosowanie innowacyjnych technologii np. budowanie diod o coraz większej gęstości strumienia świetlnego, innymi słowy coraz mniejszych i coraz mocniejszych zarazem.

Jakość poprawia się nie tylko w sensie wydajności i trwałości diod. Gra toczy się także o jak najlepszą jakość emitowanego przez diody światła, którą najprościej określa się za pomocą indeksów oddania barw, takich jak CRI.

Technologie stosowane obecnie przez producentów diod i modułów LED zostały opisane w numerze 1.2015 kwartalnika Oświetlenie LED.