Nowe oświetlenie katedry Matki Bożej w Antwerpii

21 września 2018
Nowe oświetlenie katedry Matki Bożej w Antwerpii

Dnia 1 września 2018 r. miasto Antwerpia (Belgia) zaprezentowało nowy projekt oświetlenia katedry Matki Bożej z okazji 500-lecia powstania tego budynku. Podstawowym zamierzeniem projektu oświetlenia było opracowanie takiej iluminacji, która uwzględniała rangę projektu i była podporządkowana energooszczędnym rozwiązaniom.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii jest jedną z najwyższych budowli sakralnych na świecie. Jest to największy i najbardziej znany kościół gotycki w Belgii.

Budowa jej trwała prawie 200 lat. Rozpoczęta w roku 1352 r., zakończona została 1521. Od tamtej pory katedra góruje nad całym miastem i do chwili obecnej pozostaje najwyższym budynkiem Antwerpii.

Kompleksowa wizja poprawy jakości życia mieszkańców

W 2012 r. Antwerpia wprowadziła innowacyjny plan oświetlenia dla całego miasta i jego okolic.

Realizując plan oświetlenia katedry, miasto chciało osiągnąć kilka celów:

  • podświetlenie wspaniałej architektury,
  • stworzenie nastrojowej atmosfery,
  • zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Subtelne, precyzyjne i trwałe rozwiązanie

Jednym z głównych celów było radykalne ograniczenie zużycia energii elektrycznej, dlatego też Schréder zaproponował rozwiązanie, które przyniesie oszczędność energii do 50%. Do projektu zostały wybrane naświetlacze z rodziny SCULPline. Naświetlacz został opracowany z myślą o dostarczeniu projektantom idealnego narzędzia do tworzenia wyjątkowych iluminacji budynków. Oprawa jest dostępna w wersjach z symetrycznym i asymetrycznym rozsyłem światłości. Dwie długości (500 mm oraz 1000 mm) oraz różne opcje montażu zapewniają łatwe mocowanie na elewacjach, w poręczach i na kolumnach.

Oprawę wyposażono w system optyczny LensoFlex®2 drugiej generacji, który zapewnia wysoką wydajność fotometryczną, optymalną w każdym zastosowaniu, oraz minimalne zużycie energii. SCULPline idealnie wpasowuje się w obiekty architektoniczne o różnym charakterze – zarówno zabytkowym, jak i współczesnym.

Nowy projekt łączy oświetlenie różnych fasad, podkreślając piękno i wyniosłość katedry oraz poszczególnych detali architektonicznych za pomocą gry światła i cienia.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED