Galeria obrazów Dulwich przygotowała wystawę „Rembrandt’s Light” w 350. rocznicę śmierci Rembrandta. Wernisaż odbył się w południowo-wschodnim Londynie, a koncepcję oświetlenia stworzył Peter Suschitzky.
W celu uzyskania precyzyjnego oświetlenia każdego dzieła sztuki zastosowano oprawy LED Erco i bezprzewodowe sterowanie Bluetooth. Wykorzystano szereg wymiennych soczewek trzeciorzędowych, w tym wąskie, owalne, szerokie, oraz rozsyły światła wraz z kadrowaniem.
Oprawy Erco są kompatybilne z Bluetooth, a także umożliwiają indywidualne przełączanie i ściemnianie. Sterowanie i programowanie są realizowane za pomocą iPada i iPhone’a.
Dzięki ich funkcjonalności i innowacyjności część istniejącego oświetlenia halogenowego w galerii została zmodernizowana do systemu Casambi, sterowanego przez Bluetooth, z reflektorami Optec LED i z modułami LED 12 W.
Pozwoliło to na oświetlenie pionierskich dzieł holenderskiego mistrza – 35 obrazów, rycin i rysunków, ożywienie tematów wystawy, światła i narracji. Przedstawiono, jak Rembrandt pracował ze światłem: od wywołania medytacyjnej atmosfery i oświetlenia ludzi do stworzenia efektu i dramatu.
– Naszym celem było wykorzystanie oświetlenia do podkreślenia różnych tematów pomieszczeń, a także nastrojów przedstawionych w obrazach Rembrandta – powiedziała Helen Hillyard, asystentka kuratora galerii i współkuratorka światła Rembrandta.