W styczniu br. został rozstrzygnięty Konkurs „Osobowość Roku 2017”. Celem konkursu jest szeroka promocja osób, które wniosły istotny wkład w rozwój i propagowanie nowych rozwiązań tak technicznych, jak i organizacyjnych oraz systemowych w zakresie elektrotechniki, elektroenergetyki, teletechniki i oświetlenia w Polsce. Tytuł przyznawany jest w trzech kategoriach: „Nauka”, „Gospodarka”, „Otoczenie biznesu”. W tym roku tytuły przyznano po raz drugi.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w dniu 31 stycznia 2018 roku w Warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w trakcie gali otwarcia XXVI Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO 2017 i XVI Międzynarodowych TARGÓW ELEKTROTECHNIKA 2017.
Nominowanymi do nagrody w kategorii „Gospodarka” zostali: Arkadiusz Chmiel, Wojciech Dzida, Andrzej Jurczak, Robert Olsztyn, Piotr Pętlak; w kategorii „Otoczenie biznesu”: Mirosław Mazur, Ryszard Migdalski, Jacek Silski, Bogusława Wiewiórowska-Paradowska.
Zwycięzcami Konkursu zostali: w kategorii „Gospodarka” Wojciech Dzida, w kategorii „Otoczenie biznesu” Jacek Silski.
Wojciech Dzida jest współtwórcą przekształcenia małej firmy rodzinnej w duże przedsiębiorstwo o ugruntowanej pozycji na rynku elektrotechnicznym.
Firma ZAMEL jest znakomitym przykładem polskiej przedsiębiorczości i zmian, jakie zaszły w 1989 roku. Początki jak zwykle były trudne – w tym przypadku to zakład rzemieślniczy założony przez Józefa, seniora rodu Dzidów, a obecnie to duża spółka prowadzona przez Wojciecha, jego następcę.
ZAMEL przeszedł długą drogę: od sprzedaży na rynku krajowym po sprzedaż na rynki zewnętrzne; od małego warsztatu po wielkopowierzchniowe obiekty produkcyjne i magazynowe.
Oferta firmy ZAMEL oraz przedsiębiorstw powiązanych: spółki CET, firmy Bittorf i ZEG Energetyka, obejmuje ponad 5000 produktów: od dzwonków elektrycznych, przez urządzenia automatyki budynkowej i elementy inteligentnego domu, w tym inteligentne systemy oświetlenia i sterowania, po maty grzejne i przewody niskiego napięcia.
Najlepszym znakiem jakości produktów firmy ZAMEL jest zjawisko kopiowania wybranych produktów z oferty firmy przez różnych producentów na świecie. Wbrew stereotypom, nie pochodzą oni wyłącznie z krajów azjatyckich. Wojciech Dzida jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej.
Jacek Silski, działacz gospodarczy, m.in. twórca i współzałożyciel Stowarzyszenia Firm Branży Satelitarnej w Polsce, obecnie PIRC – Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej.
Od 2007 roku prezes Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej, twórca i współzałożyciel Wielkopolskiego Związku Pracodawców LEWIATAN w Poznaniu, od 2007 roku prezes Zarządu, a od 2004 roku członek Rady Głównej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN, współzałożyciel i ekspert Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji oraz wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego Województwa Wielkopolskiego, Członek Wielkopolskiej Rady Trzydziestu przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego, Członek Rady Instytutu Elektrotechniki i Elektroniki Przemysłowej przy Politechnice Poznańskiej, członek Rady Gospodarczej przy Rektorze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 2012–2016 członek Rady Programowej TVP Poznań.
Promotor wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych z wykorzystaniem radiodyfuzji w przekazie telewizji, radia i internetu, w tym szerokopasmowego.
To dzięki uporowi i determinacji Jacka Silskiego Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wprowadziło rewolucyjne zmiany w zakresie instalacji telekomunikacyjnych w budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej, nakładając na inwestorów obowiązki umożliwiające mieszkańcom korzystanie z nowoczesnych rozwiązań teletechnicznych. Jacek Silski jest absolwentem Politechniki Poznańskiej.
Pełna informacja o osobach nominowanych do Nagrody „Osobowość Roku 2017” dostępna jest na stronach internetowych organizatorów: www.osobowoscroku.pl; www.kige.pl; www.piib.pl; www.pse.pl; www.pzpo.pl; www.sep.com.pl; www.spe.org.pl; www.pirc.org.pl; www.izbaarchitektow.pl.