Pierwsze w Polsce wdrożenie Internetu rzeczy na skalę kilkusettysięcznego miasta

26 października 2018
Pierwsze w Polsce wdrożenie Internetu rzeczy na skalę kilkusettysięcznego miasta

Usługi na potrzeby inteligentnego miasta z wykorzystaniem technologii Internetu rzeczy to cel projektu zainicjowanego przez TAURON Polska Energia i światowego giganta w dziedzinie teleinformatyki – firmę Ericsson we Wrocławiu. Wdrożenie tego typu rozwiązań będzie pierwszym w Polsce przedsięwzięciem, które wykorzystuje Internet rzeczy na skalę kilkusettysięcznego miasta.

Odpowiednio dobrane, nowoczesne rozwiązania technologiczne ułatwią np. bezpieczne i efektywne zarządzanie oświetleniem ulicznym oraz szybkie znalezienie miejsca parkingowego. Powstanie aplikacja pokazująca jakość powietrza. Dzięki opomiarowaniu wrocławskich parków będzie można w każdej chwili sprawdzić, gdzie powietrze jest najmniej zanieczyszczone, i wybrać najlepsze miejsce na spacer lub piknik.

Wdrożenie zakłada optymalizację wykorzystania i budowę nowych usług na bazie infrastruktury miejskiej, komunalnej, energetycznej i telekomunikacyjnej. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu sieci czujników dostarczających informacje ułatwiające zarządzanie poszczególnymi funkcjami aglomeracji.

Projekt rozpocznie się jeszcze w tym roku we Wrocławiu jako pilotaż programu. Istotnym elementem projektu będzie również zastosowanie nowoczesnych technologii komunikacyjnych oraz zbieranie, przetwarzanie i analizowanie dużych ilości danych pochodzących z zainstalowanych czujników oraz inteligentnej infrastruktury.

Do realizacji projektu wykorzystane zostaną rozwiązania firmy Ericsson wdrożone w innych tego typu inicjatywach na świecie – np. w holenderskim Tilburgu i amerykańskim Dallas, gdzie testowane były rozwiązania związane z zarządzaniem ruchem ulicznym, a także systemem pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska.

Łączność radiową za pomocą infrastruktury Narrow Band IoT (NB-IoT) umożliwi operator sieci komórkowej Plus. Miasto zapewni usługi IoT. Będzie to pierwsze takie wdrożenie w Polsce.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED