Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej

12 stycznia 2022
Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchamia Platformę Ekspertów Efektywności Energetycznej (PEEE) – internetowy rejestr ekspertów efektywności energetycznej, łączący specjalistów z potencjalnymi klientami planującymi termomodernizację domu.

Platforma jest dostępna pod adresem www.peee.gov.pl.  Obecnie dostępna jest funkcjonalność rejestracji i zakładania konta dla ekspertów, z czasem uruchomione będą kolejne funkcjonalności dla użytkowników.

Docelowo PEEE będzie się składać z internetowego rejestru ekspertów efektywności energetycznej (EE), którym zostaną przydzielone kategorie na podstawie ich wiedzy specjalistycznej i lokalizacji. Umożliwi to właścicielom nieruchomości i potencjalnym beneficjentom łatwe znalezienie jednego z zarejestrowanych fachowców i skontaktowanie się z nim.

Podczas audytu u wnioskodawcy ekspert EE zasugeruje nisko- lub bezkosztowe opcje poprawy efektywności energetycznej, np. zastosowanie energooszczędnych źródeł światła.

Pilotaż przygotowany pod kątem programu „Czyste Powietrze” potrwa sześć miesięcy od momentu uruchomienia funkcjonalności dla ekspertów efektywności energetycznej umożliwiającej rejestrację na platformie i założenie sprofilowanego konta. Wymagania stawiane ekspertom chcącym dołączyć do grona profesjonalistów opisane są szczegółowo na platformie pod adresem www.peee.gov.pl. Najważniejsze z nich to bycie wpisanym na listę Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków oraz posiadanie udokumentowanej aktywności w zakresie przygotowywania audytów energetycznych budynków na potrzeby termomodernizacji lub audytów efektywności energetycznej.

Wszyscy eksperci, którzy do końca lutego 2022 r. założą konto na PEEE, zostaną przeszkoleni z zasad programu „Czyste Powietrze”. W kolejnym etapie, w marcu 2022 r. gotowa będzie funkcjonalność dla użytkowników PEEE – przede wszystkim potencjalnych beneficjentów „Czystego Powietrza” – z terenu województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego.

Klienci będą mieli do wyboru dwa rodzaje usługi: konsultację lub wykonanie audytu energetycznego. Warto przypomnieć, że katalog kosztów kwalifikowanych w programie „Czyste Powietrze” uwzględnia we wniosku o dofinansowanie możliwość refundacji audytu energetycznego (do 1 tys. zł). Po przetestowaniu tego, jak platforma sprawdza się w praktyce, zebraniu pierwszych doświadczeń i opinii od jej użytkowników, NFOŚiGW planuje rozbudowę PEEE oraz rozszerzenie jej zasięgu na cały kraj w II połowie 2022 r.

Źródło: NFOŚiGW

Zaprenumeruj Oświetlenie LED