W ub.r. Międzynarodowa Komisja Oświetleniowa wydała nową normę CIE SO26:2018, która określa sposoby pomiaru oświetlenia pod kątem human centric lighting, czyli oceny wpływu oświetlenia na cykl okołodobowy człowieka. W opublikowanym dokumencie został podany wskaźnik o nazwie Melanopic Equivalent Daylight Illuminance (M-EDI) . Na podstawie tej wielkości można określić, na ile dany rozkład widmowy światła może skutecznie wpływać na hamowanie wydzielania melatoniny w ciągu dnia, a co za tym idzie wpływać na nasz rytm pracy i odpoczynku. To pierwszy dokument międzynarodowy, który określa sposób kalkulacji w tym zakresie.
GL-Optic jako pierwsza firma na świecie wprowadziła produkt umożliwiający kalkulację wg nowej miary. Miernik GL Spectis 1.0 Touch + Flicker wyposażony w specjalne oprogramowanie daje możliwość przeliczenia wartości radiometrycznych na wpływ skuteczności oddziaływania oświetlenia na człowieka.
Za pomocą GL Spectis 1.0 Touch + Flicker można już nie tylko zbadać warunki oświetleniowe pod kątem widoczności (natężenia oświetlenia, temperatury barwowej i tętnienia światła), ale jednocześnie badać parametry związane z oddziaływaniem pozawzrokowym – wpływem na cykl okołodobowy człowieka.