Potencjał niestandardowego oświetlenia

14 czerwca 2021
Potencjał niestandardowego oświetlenia

Światło wpływa na nasze wrażenia i samopoczucie. Jest więc niesamowitym narzędziem do kreowania przestrzeni. Nowoczesna technologia LED daje nam ogromne pole do popisu. Warto więc docenić ważną rolę oświetlenia w architekturze i wykorzystać je, by osiągnąć wymarzone efekty.

Podkreślenie charakteru wnętrza

Rozwiązania custom-made pozwalają tworzyć oryginalne aranżacje oświetleniowe bez ograniczeń stawianych przez standardowe produkty. Dzięki temu możemy dowolnie kształtować i podkreślać charakter danego miejsca poprzez formę, kolor, rozmiar czy barwę światła.

Sala Ziemi, Poznań Congress Center – system LUNA

Nieszablonowe oświetlenie LED może od razu przykuwać uwagę, zachwycać i zapraszać do środka, np. w recepcji lub reprezentacyjnym hallu. Jeśli natomiast cel jest inny, światło może być niemal niezauważalne i jedynie subtelnie akcentować wystrój wnętrza. To cecha szczególnie przydatna w muzeach czy galeriach sztuki.

Eximius Park, Kraków – system 6000 FLOW

Idealne do trudnych zadań

Każda przestrzeń ma swoją własną specyfikę i wymaga szczególnego podejścia. Ale zdarzają się projekty, w których gotowe produkty oświetleniowe nie zdają egzaminu. Może chodzić o nietypowy kształt obiektu, trudne warunki środowiskowe czy konkretne wymagania techniczne lub estetyczne.

Wtedy  z pomocą przychodzą właśnie niestandardowe rozwiązania LED. Do potrzeb danego projektu można dostosować każdy element oprawy: od wymiarów przez strumień świetlny czy stopień ochrony po sposób montażu.

Galeria Warmińska, Olsztyn

– W obiektach przemysłowych, medycznych czy związanych z branżą spożywczą kluczowe jest spełnienie restrykcyjnych norm bezpieczeństwa i higieny oraz wymogów środowiskowych. Oświetlenie nierzadko musi być dostosowane do naprawdę ekstremalnych warunków. Często chodzi więc o podniesienie stopnia szczelności (IP), wytrzymałości mechanicznej (IK) czy klasy korozyjności opraw – wyjaśnia Krzysztof Grzesik, Dyrektor Techniczny w firmie ES-SYSTEM.

–  Z kolei w przypadku biur czy ośrodków edukacyjnych częściej spotykamy się z prośbami o zmianę koloru obudowy, strumienia świetlnego, temperatury barwowej albo optyki – dodaje. – Tam, gdzie design, funkcjonalność i bezpieczeństwo muszą iść w parze, możemy wzbogacić oprawy oświetleniowe o dodatkowe czujniki lub moduły awaryjne.

Szerokie możliwości

Gdy chodzi o produkty tworzone na zamówienie, niemożliwe nie istnieje. Wszystko zaczyna się od rozmowy, a jedyną granicę stanowi wyobraźnia. Nawet prosty szkic może stać się początkiem czegoś nadzwyczajnego. Technologia LED, własne zakłady oraz bogate doświadczenie pozwalają specjalistom firmy ES-SYSTEM projektować i produkować nawet najbardziej fantazyjne kreacje oświetleniowe. Podstawą zawsze są potrzeby klienta oraz techniczne i funkcjonalne wymagania danej przestrzeni.

Galeria Löhr Center, Koblencja, Niemcy – system LUNA

Ale nietypowe oświetlenie nie musi być skomplikowane. Customizacja produktów daje możliwości na każdym poziomie zaawansowania – od niewielkich zmian po całkiem nowe wdrożenia. To odpowiedź na różne potrzeby, wymagania i zasoby.

  • Prosta modyfikacja

Szybka adaptacja stałego asortymentu obejmuje np. zmianę temperatury barwowej, strumienia świetlnego lub koloru obudowy.

  • Zaawansowana modyfikacja

Unikalna propozycja bazująca na standardowych produktach dostosowuje oświetlenie do konkretnych wymagań – niezależnie od tego, czy chodzi o dodanie funkcji technicznej, czujnika, czy zmianę rozmiaru lub kształtu oprawy.

  • Indywidualne rozwiązanie

Dzięki wiedzy na temat światła i inżynierii, dużych możliwości produkcyjnych i ścisłej współpracy z architektami powstają jedyne w swoim rodzaju projekty. Stworzone z myślą o konkretnej przestrzeni, perfekcyjnie uzupełniają jej wystrój.

Casino Admiral, Zagrzeb, Chorwacja – system PEACOCK

Optymalizacja i oszczędność

Oświetlenie custom-made to świetny sposób nie tylko na uwydatnienie atmosfery danego miejsca, ale i na jego optymalne wykorzystanie. Poprzez połączenie opraw premium ze starannie opracowaną technologią można dostosować światło do wielu różnych zadań, okoliczności i potrzeb.

Systemy zarządzania oświetleniem pomagają ograniczyć zużycie energii elektrycznej nawet o 90%.  Znacząco obniżają też koszty utrzymania, konserwacji i obsługi instalacji. Co więcej, odpowiednio zastosowane, pozytywnie wpływają na komfort, produktywność, a nawet zdrowie użytkowników danego obiektu.

Odkryj możliwości niestandardowych rozwiązań oświetleniowych na

www.essystem.pl