Projekt „Eko-światło” w Gliwicach

7 maja 2019
Projekt „Eko-światło” w Gliwicach

Rozpoczęły się przygotowania do kolejnego etapu projekt „Eko-światło w Gliwicach” – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego. Unikalny na skalę kraju kompleksowy projekt porządkujący oświetlenie w mieście  konsekwentnie wdrażany jest w Gliwicach już od sześciu lat.

Stare oprawy sodowe zostaną zastąpione ekologicznymi i energooszczędnymi LED-owymi, wymienione zostaną oprawy i słupy oświetleniowe oraz kable zasilające. Trwa postępowanie przetargowe.

To pierwszy w Polsce projekt kompleksowego oświetlenia całego miasta z wykorzystaniem światła o różniej barwie. Na obrzeżach Gliwic i głównych szlakach komunikacyjnych światło jest jaśniejsze, w ścisłym centrum cieplejsze, niemal pomarańczowe. Nowe lampy stwarzają niepowtarzalny klimat i ułatwiają orientację w przestrzeni publicznej. Dodatkową zaletą systemu jest oszczędność w eksploatacji urządzeń oświetleniowych. Koszt projektu Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego wynosi ponad 14 mln zł, z czego ponad 10 mln zł zostało wydane z budżetu miejskiego, a ponad 4 mln zł to dofinansowanie UE.

Fot. M.Baranowski/UM Gliwice

Zarprenumeruj Oświetlenie LED