Proste dostosowanie oświetlenia niezależnie od wymagań

10 lipca 2018

Inteligentne systemy sterowania są obecnie codziennością. Przy dzisiejszym przeciążeniu informacyjnym istotne jest, aby nie wymagały one obszernej wiedzy, by móc je konfigurować oraz z nich korzystać. Jednocześnie powinny posiadać jak najwięcej możliwości i zastosowań. Rozwiązaniem spełniającym te kryteria i wychodzącym naprzeciw wymagającym użytkownikom jest DALI Professional – uniwersalny inteligentny system sterowania oświetleniem od firmy OSRAM, który ma ogromne możliwości, a przy tym jest prosty w programowaniu i użytkowaniu.

DALI Professional to wszechstronny system o szerokiej funkcjonalności. Komunikacja między komponentami a jednostką sterującą odbywa się za pomocą linii DALI (ang. Digital Addressable Lighting Interface). Sterownik posiada cztery wyjścia DALI, na każde mogą przypadać maksymalnie 64 adresy. Istnieją osobne pule adresów dla układów zasilających oraz pozostałych elementów (takich jak czujniki i przyciski), co znacznie zwiększa liczbę komponentów, jaką można podłączyć do jednego sterownika. Jeżeli mimo wszystko okaże się, że jeden sterownik to za mało, nie jest to problemem, gdyż można je ze sobą łączyć w sieć LAN. Jedna sieć to do czterech sterowników, a takie rozwiązanie działa jak jeden spójny system. W skład systemu oświetleniowego mogą wchodzić również oprawy RGB lub Tunable White – sterownik obsługuje zarówno konfigurację układów zasilających DT6, jak i DT8.

Sterownik konfigurowany jest za pomocą komputera i aplikacji DALI Professional 2. To proste w obsłudze środowisko z przyjaznym użytkownikowi interfejsem pozwala na identyfikację wszystkich komponentów podłączonych do sterownika, a następnie grupowanie opraw i przypisywanie im konkretnych czujników, przycisków oraz określonej funkcjonalności.

W celu maksymalizacji komfortu użytkowania systemu DALI Professional powstała aplikacja na telefon DALI Pro Control. Jest to bezpłatne oprogramowanie, które każdy może pobrać na swój smartfon. Umożliwia ono sterowanie całym oświetleniem za pomocą kilku kliknięć w telefonie. Aby móc z niego korzystać, system musi być wyposażony w router WLAN.

Wśród ciekawszych funkcjonalności systemu wyróżnić można sceny, sekwencje oraz symulację światła dziennego. Sekwencje zmian oświetlenia odnoszą się do wszystkich typów modułów LED (w tym RGB). Symulacja światła dziennego możliwa jest dzięki zmianie temperatury barwowej (funkcja Tunable White) oraz natężenia oświetlenia w zależności od pory dnia.

Inteligentny system DALI Professional może być zastosowany zarówno w małym biurze, jak i w ogromnej hali magazynu. Dzięki odpowiednio dobranym komponentom system jest elastyczny i może być użytkowany w przeróżnych obiektach, przy czym zachowuje pełnię swoich możliwości.