Relacja z 30. Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO 2023

27 marca 2023
Relacja z 30. Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO 2023

W dniach 15–17 marca b.r. w hali EXPO XXI w Warszawie odbyły się 30. Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2023 (www.lightfair.pl) i 20. Międzynarodowe Targi ELEKTROTECHNIKA 2023 (www.elektroinstalacje.pl).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Na terenach targowych zaprezentowało się 237 firm, 5985 osób odwiedziło EXPO XXI podczas trzech dni targowych, a w szkoleniach i warsztatach wzięły udział 863 osoby.

Unikalna platforma B2B

Niezwykle budujący jest fakt, że pomimo trudnego czasu pandemii i obecnego kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie udało się zorganizować unikalną platformę kontaktów B2B, która w bardzo dobrym świetle pokazuje zarówno rozwijającą się polską myśl technologiczną, jak i  zaangażowanie przedsiębiorców w rozwój sektora oświetleniowego i elektrotechnicznego w Polsce.

Przede wszystkim utrzymuje się rosnący trend zwiedzających z zagranicy, co bardzo cieszy zarówno organizatorów, jak i wystawców.

Wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu zorganizowana została misja handlowa przedsiębiorców z Kazachstanu, którzy uczestniczyli w specjalnie zorganizowanych spotkaniach z wystawcami polskimi. Ponadto mieli oni okazję odwiedzić zakłady produkcyjne w celu zapoznania się z technologią produkcji i jej wymaganiami. To były bardzo owocne spotkania!

Pokazowo-szkoleniowy charakter

Specyfiką Targów ŚWIATŁO i Targów ELEKTROTECHNIKA jest ich pokazowo-szkoleniowy charakter. Obu imprezom towarzyszyło 19 szkoleń i warsztatów. Ich zakres został specjalnie dostosowany do potrzeb: projektantów, architektów, inspektorów nadzoru, kierowników robót, instalatorów i wykonawców robót, osób odpowiedzialnych za eksploatację urządzeń i sieci w energetyce, osób odpowiedzialnych za gospodarkę energetyczną na terenie miast i gmin.

Tematyka szkoleń obejmowała szeroki zakres zagadnień związany z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, rozdziałem, magazynowaniem oraz użytkowaniem energii elektrycznej od wysokich napięć do zagadnień słaboprądowych.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznych Targów były wykłady i panele dyskusyjne z cyklu „Świadomy projektant”, którego pomysłodawczynią jest architekt Justyna Smolec. W tym roku tematyka zarówno prezentacji, jak i dyskusji krążyła wokół problematyki energooszczędności i projektowania zrównoważonego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło takich naukowych autorytetów z dziedziny architektury, jak prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Kuryłowicz & Assiociates, czy dr inż. arch. Anna Lorens – wykładowczyni na Politechnice Warszawskiej. Ponadto w wydarzeniu wzięli udział: arch. Anna Chodorowska – NAAP Architekci, dr arch. wnętrz Katarzyna Richter – Politechnika Białostocka, arch. wnętrz Grzegorz Goworek – STUDIO ORGANIC, Iwona Ławecka-Marczewska – designdoc.pl, Paweł Dylewski – DYLEWSKI | Lighting, Dominik Sitko i Łukasz Prokopiuk – Kanlux, Monika Komalska – YAK oraz Marcin Majewski – firma LED Labs.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium „Światło zintegrowane – człowiek, oświetlenie, architektura”, przygotowane przez dr hab. inż. arch. Justynę Martyniuk-Pęczek, prof. Politechniki Gdańskiej. W trakcie tego spotkania przedstawiono kluczowe elementy nowego kierunku w oświetleniu, zgodnie z którym rośnie znaczenie światła dziennego w kształtowaniu architektury. Naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni, tacy jak: dr hab. inż. arch. Anna Maria Wierzbicka, prof. inż. arch. Elżbieta Ryńska, dr Aicha Diakite-Kortlever, dr Natalia Sokół i Marek Marciniec, przedstawili metody projektowania przy wykorzystaniu światła dziennego oraz wyzwania z tym związane, poparte przykładami z praktyki.

Dodatkowo, przez trzy dni targowe prowadzone były praktyczne warsztaty z programowania przekaźników oraz warsztaty z badania parametrów elektrycznych paneli fotowoltaicznych i badania ochrony przeciwporażeniowej stacji ładowania samochodów elektrycznych. Zorganizowały je firmy Relpol i Sonel.

Honorowi goście

Pierwszego dnia, 15 marca, Targi odwiedził i zapoznał się z ekspozycja targową minister Grzegorz Piechowiak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Pełnomocnik Rządu do spraw Inwestycji Zagranicznych.

Nagrody w konkursach

W trakcie uroczystości otwarcia Targów nastąpiło wręczenie nagród w Konkursie „Osobowość Roku 2022 branży elektrotechnicznej, elektroenergetycznej, teletechnicznej i oświetleniowej”, którego celem jest promocja osób wnoszących istotny wkład w rozwój i propagowanie nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych oraz systemowych w zakresie elektrotechniki, elektroenergetyki, teletechniki i oświetlenia w Polsce.

Gratulacje należą się wszystkim wystawcom – laureatom Konkursu na Najlepszy Produkt Targów, w tym przede wszystkim firmie LED Labs, która zdobyła Nagrodę Główną Targów Światło 2023 za konfigurator 3D do projektowania opraw LED, oraz firmie ElmarCo Technika Świetlna, która otrzymała Nagrodę Główną Targów Elektrotechnika 2023 za stację ładowania samochodów elektrycznych Amper Master 22 Smart. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych firm są także: GW Sp. z o.o., ALFA Sosnowscy, Rabbit, Orange Polska oraz Gromtor.

Po raz drugi, pod egidą  Związku Gmin Wiejskich RP, udało się także zorganizować spotkanie przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego „Światło i elektrotechnika dla samorządów”, które poświęcone było gospodarce energetycznej w zakresie OZE, oświetlenia i elektromobilności na terenie miast i gmin i w tym kontekście sposobom istotnego obniżenia kosztów energii elektrycznej wydatkowanej na cele własne gminy.

Wyjątkowym wydarzeniem, od 24 lat organizowanym przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego, jest Konkurs na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto Roku oraz Konkurs na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową Roku. Konkurs promuje dobre praktyki, energooszczędność, estetykę i bezpieczeństwo gmin i miast w Polsce. Na Targach ŚWIATŁO 2023 ogłoszone zostały wyniki. Nagrodę Główną przyznano Zarządowi Dróg Miejskich Warszawa oraz firmie Lug Light Factory Sp. z o.o. za modernizację oświetlenia ulicznego ponad 300 ulic na terenie miasta stołecznego Warszawa. Tytuł „Najlepszej Inwestycji Oświetleniowej 2022 Roku” przyznano firmie Luxon Sp. z o.o. za modernizację oświetlenia LED dla zakładów CIECH Soda Polska w Janikowie oraz Inowrocławiu.

Świeże spojrzenie na nowoczesne oświetlenie

Targi ŚWIATŁO od lat wspierają młodych! Ich świeże spojrzenie na nowoczesne oświetlenie jest niezwykle cenne zarówno dla producentów, jak i konsumentów na rynku. Dlatego organizowane są od lat konkursy dla młodych architektów i projektantów, a nagradzane prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej towarzyszącej Targom ŚWIATŁO. W tym roku tematami konkursów były „Lampa systemowa do wnętrz mieszkalnych” oraz  „MOVABLE HOUSE – dom współczesnego nomada”. Jury wyłoniło 10 finalistów spośród nadesłanych prac. Uroczystość ogłoszenia zwycięzców i wręczenia nagród odbyła się 16 marca i była pełna pozytywnej energii, dobrych pomysłów na przyszłość i nadziei, że młodzi zrewolucjonizują technologię i design w oświetleniu! Na terenie targowym można było podziwiać prace finalistów.

Podsumowanie

Podsumowując tegoroczne Targi ŚWIATŁO 2023 i Targi ELEKTROTECHNIKA 2023 to było wydarzenie bardzo owocne, pokazujące polską branżę oświetleniową i elektrotechniczną, mimo problemów światowych, w bardzo dobrej kondycji, z wielkimi perspektywami na przyszłość oraz dużymi możliwościami ekspansji za granicę. Organizatorzy Targów ŚWIATŁO i Targów ELEKTROTECHNIKA są pewni, że kolejna edycja Targów, która odbędzie się na przełomie stycznia i lutego 2024 r., będzie kolejnym prawdziwym wydarzeniem dla branży nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Włącz myślenie o świetle! Włącz myślenie o technologii!

www.lightfair.pl