– Stworzymy prototyp internetowego narzędzia, które będzie eksperckim źródłem wiedzy dla osób planujących remont domu pod kątem oszczędności na ogrzewaniu i energii, czyli dla potencjalnych beneficjentów programu „Czyste Powietrze” – zapowiada prezes NFOŚiGW Piotr Woźny. – Przydatność platformy certyfikowanych ekspertów efektywności energetycznej pilotażowo sprawdzimy w jednym z regionów Polski.
Realizacja nowego projektu – którego celem jest określenie, jak ma wyglądać platforma nie tylko od strony informatycznej, ale przede wszystkim merytorycznej – rozpoczęła się 22 stycznia 2020 roku. W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Służby ds. Wspierania Reform Strukturalnych (DG REFORM), Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rozwoju oraz reprezentanci wykonawcy i specjaliści Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest głównym beneficjentem projektu. Była to okazja do wypracowania zasad, trybu i dokładnego zakresu współpracy.
W ramach przedsięwzięcia realizowanego na potrzeby NFOŚiGW przewidziano m.in. przygotowanie analizy obecnej sytuacji w Polsce pod kątem potrzeb i możliwości stworzenia platformy ekspertów efektywności energetycznej. To będzie podstawa do rekomendacji i stworzenia internetowego narzędzia, które najpierw będzie testowane w jednym regionie Polski. Ponadto zostaną szczegółowo określone: rola ekspertów, wymogi dotyczące umieszczenia ich liście, weryfikacja i podnoszenie przez nich kwalifikacji.
Platforma ekspertów efektywności energetycznej będzie się składać z internetowego rejestru certyfikowanych ekspertów efektywności energetycznej, którym zostaną przydzielone kategorie m.in. na podstawie ich wiedzy specjalistycznej i lokalizacji. Umożliwi to właścicielom nieruchomości i potencjalnym beneficjentom programu „Czyste Powietrze” łatwe znalezienie i skontaktowanie się z jednym z zarejestrowanych fachowców. Platforma dostarczy również informacji o możliwościach dofinansowania ekoremontów.
Zakończenie testowego projektu, nad którym rozpoczęły się prace, zaplanowano na ostatni kwartał 2021 roku. Wtedy poznamy wnioski z pilotażu i rekomendacje dotyczące wdrożenia ogólnopolskiej platformy ekspertów efektywności energetycznej. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Komisji Europejskiej, z Programu Wspierania Reform Strukturalnych.