Światełko w tunelu – czyli prosta droga do bezpiecznej jazdy

21 stycznia 2020

Historia tuneli drogowych sięga I wieku p.n.e. Dzisiejsze budowle różnią się od tych ze starożytnego Rzymu nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością. Najważniejszym aspektem zapewniającym bezpieczeństwo w tunelach jest dobrze dobrane oświetlenie, wobec którego postawiono szczególne wymagania.

Oprawy oświetleniowe muszą być przede wszystkim niezawodne i łatwe w obsłudze. Wyobraźmy sobie, że w tunelu nagle gaśnie światło lub jest on nieustannie zamykany. Takie sytuacje są niedopuszczalne, dlatego preferowana jest niezbyt częsta i stosunkowo prosta konserwacja opraw. Oświetlenie w tunelach drogowych poprawia komfort kierowców, niwelując efekt tzw. czarnej dziury, tworząc płynne przejście ze światła dziennego do ciemnego otoczenia wewnątrz. Dodatkowym wyzwaniem w dobraniu odpowiednich opraw oświetleniowych są wysokie stężenia zanieczyszczeń oraz skrajne temperatury panujące wewnątrz tych obiektów. Nieodłącznym elementem oświetlenia tuneli są oprawy informacyjne i ewakuacyjne, które w sytuacjach awaryjnych umożliwiają bezpieczne opuszczenie tunelu.

Doskonałą jakość światła w efektownej i wytrzymałej obudowie odnajdziemy w oprawach PB 21 MLED zaprojektowanych przez gdańskiego producenta – Remontowa Lighting Technologies SA. Właśnie oprawy PB 21 MLED będą oświetlać najdłuższy tunel w Polsce – powstający na odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy. Tunel ma długość 2,3 km, z czego 20 m poprowadzono pod I linią metra. To nie pierwsza wyjątkowa realizacja firmy z Gdańska. W 2016 r. Remontowa Lighting Technologies SA oświetliła obecnie najdłuższy i jedyny taki tunel w Polsce – zbudowany pod Martwą Wisłą.

Nie tylko tunele w ruchu drogowym powinny być dobrze oświetlone. Pamiętajmy o oprawach ulicznych, które w większości nadal wymagają modernizacji. Na warszawskich ulicach już widać zmiany. Remontowa Lighting Technologies dostarczyła setki energooszczędnych opraw, które znacznie odmieniły wygląd miasta, a przede wszystkim poprawiły widoczność na drodze i przejściach dla pieszych.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą producenta, który prócz oświetlenia przeznaczonego do tuneli oferuje oprawy do stref zagrożonych wybuchem, środowisk agresywnych chemicznie oraz skrajnych temperatur otoczenia.