Technologia stworzona przez naturę

20 stycznia 2021
Technologia stworzona przez naturę

W czasie pandemii powietrze uchodzi za główne źródło przenoszenia czynników zakaźnych. Sytuacja w której znalazł się świat spowodowała, że jeszcze bardziej zaczęto doceniać czyste, wolne od wirusów i bakterii powietrze. Okazuje się, że podstawowe środki ochrony jak dezynfekcja, maseczki, czy zachowanie dystansu społecznego nie zawsze są wystarczające. Dlatego coraz częściej poszukuje się innych rozwiązań, innych środków bezpieczeństwa, które wyeliminowałyby znajdujące się w powietrzu szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy.

Firma Beghelli, lider rynku oświetleniowego, znana jest jako prekursor innowacyjnych rozwiązań. W poczuciu wielkiej potrzeby podjęcia działań minimalizujących rozprzestrzenienie się wirusa, poczyniła ogromne inwestycje w badania, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa ludzi. Beghelli wraz z włoskimi, akademickimi naukowcami przeprowadziła szereg testów, by dziś móc  zaoferować swoje najnowsze urządzenie przeznaczone do dezynfekcji powietrza.

Innowacja kontra wirus. Technologia uv-Oxy® – Jak to działa?

Celem inżynierów pracujących nad projektem, było stworzenie urządzenia skutecznego, bezpiecznego, a jednocześnie kompaktowego. Szukając rozwiązań i inspiracji, znaleźli je w … naturze, ponieważ najlepszym sposobem na zwalczanie szkodliwych dla ludzkiego organizmu bakterii i wirusów jest promieniowanie świetlne. Dzięki stworzeniu technologii wykorzystującej promienie słoneczne, możliwe jest efektywne usunięcie nawet najmniejszych drobnoustrojów z otoczenia. W ten sposób siłę promieni ultrafioletowych wykorzystano w najnowszej linii urządzeń SanificaAria tworząc z niej specjalistyczne narzędzie bakterio- i wirusobójcze.

Opatentowana przez Beghelli technologia stosowana w produktach SanificaAria, polega na wolnym zwalczaniu komórek wewnątrz urządzenia. To oznacza, że zainfekowane powietrze jest zasysane za pomocą systemu wentylacji. Mikroorganizmy zawarte w tzw. ‘nuclei’ w aerozolach, w momencie wejścia do komory są od razu neutralizowane dzięki fali światła UVC – emisja odkażającego światła obywa się tylko i wyłącznie w zamkniętej komorze dekontaminacyjnej, a następnie czyste, odkażone powietrze jest uwalniane. W ten sposób otrzymano urządzenie o maksymalnej zdolności bakteriobójczej, które pozwala w sposób nieporównywalny zwalczać wszystkie drobnoustroje.

Ekskluzywna jakość i skuteczność, która chroni zdrowie Twoje i Twoich bliskich

Efektywność i jakość urządzenia potwierdzono wieloma badaniami i testami. Chcąc przedstawić światu obiektywną ocenę niezawodności technologii UV-C w odkażaniu powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, firma Beghelli podjęła współpracę  dr Paulą Brun. Naukowiec z Padwy, która poprowadziła badania udowadniając skuteczność światła UVC przeciwko bateriom i wirusom. Eksperyment miał miejsce we Włoszech, a przedmiotem badań były interakcje zachodzące w grupie tworzonej przez osoby zdrowe oraz zainfekowane. Osoby te przebywały ze sobą w jednym, zamkniętym pomieszczeniu. W badaniach wykorzystano technologię UVC w celu dezynfekcji zamkniętego pomieszczenia. Rezultat był lepszy niż zakładano. Uzyskane wyniki potwierdziły ograniczenie niemalże do zera, ryzyko infekcji wywoływane przez czynniki zakaźne, w tym koronawirusy, a nawet wirusy silniejsze i groźniejsze niż sam COVID-19.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że odkażacze powietrza SanificAria zostały poddane dokładnym testom przeprowadzonym również w akredytowanym laboratorium TECNAL SRL (UNI CEI EN ISO/ IEC 17025: 2005), we współpracy z Gelt International SRL. Badania miały na celu zweryfikowanie zdolności bakteriobójczej wobec mikroorganizmów, które wykazują różną odporność na promieniowanie UVC. Badania zostały przeprowadzone na podstawie normy technicznej ISO 15714:2019 (metoda oceny dawki promieniowania UV dla drobnoustrojów przenoszonych drogą powietrzną dla urządzeń wykorzystujących promieniowanie ultrafioletowe). Badania laboratoryjne potwierdziły, że kontrolowana emisja promieniowania UVC przez odkażacz powietrza SanificAria jest w stanie usunąć zanieczyszczenia powietrza w postaci 90% mikroorganizmów Gram-Dodatnich oraz aż 99% mikroorganizmów Gram-Ujemnych. Warto zaznaczyć, że do mikroorganizmów Gram-Ujemnych zalicza się wirusy z rodziny koronawirusów – w tym koronawirusa SARS-CoV-2.

Ponadto jakość, bezpieczeństwo i funkcjonalność SanificaArii potwierdzają również certyfikaty przyznane m.in. przez czołową niemiecką jednostkę badawczą TÜV oraz atest PZH wydany przez Polski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

 

Wygoda, bezpieczeństwo, komfort. Z myślą o użytkowniku

Cały proces odkażania odbywa się poprzez system zamkniętej komory, dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii uv-Oxy®. Wobec czego nie ma żadnych przeciwwskazań do użytku urządzeń wśród ludzi, gdyż nie emitują szkodliwego promieniowania ani ozonu.

Sam proces dezynfekcji może być prowadzony nieprzerwanie, nawet przez 24 godziny na dobę, a także niezależnie od pory roku. Odkażacze powietrza stają na wysokości zadania nawet w obecności klimatyzatorów, gwarantując tym samym stały poziom jakości powietrza. Technologię UVC można stosować w każdym środowisku. W każdym miejscu można dbać o obniżanie ryzyka infekcji wirusowej. Przede wszystkim stosowanie dezynfekcji powietrza zaleca się w  miejscach publicznych, zakładach pracy, szkołach, restauracjach, barach, pubach siłowniach, szpitalach i ośrodkach ochrony zdrowia, ale również w domach prywatnych. Zapewniając tym sposobem ochronę sobie i swoim bliskim. Odkażacze powietrza SanificAria  są w stanie dezynfekować nawet 200 m3 powietrza na godzinę (np. model SanificaAria 200) jednocześnie dzięki cichej pracy, urządzenie zapewnia swobodę funkcjonowania osób znajdujących w pomieszczeniu. Z kolei dowolność montażu pozwala umiejscowić odkażacz powietrza w dogodnym miejscu, instalując nastropowo lub stawiając na płaskiej powierzchni. Dostępny na rynku, pierwszy odkażacz powietrza produkcji Beghelli z serii SanificaAria, to połączenie wiedzy, badań laboratoryjnych oraz efektownego, minimalistycznego włoskiego designu. Skuteczność uv-Oxy® została pomyślnie przetestowana na wielu rodzajach bakterii, nawet o wiele bardziej odpornych niż te z rodziny koronawirusów  To fakt, który może mieć bardzo pozytywny efekt w walce z pandemią i stać się odpowiedzią na potrzeby sanitarne w sferze społecznej, w  iejscach pracy oraz miejscach publicznych.