Tworzymy oświetlenie zgodne ze światowymi trendami. System oświetleniowy ma dawać komfort użytkownikowi

20 czerwca 2018
Tworzymy oświetlenie zgodne ze światowymi trendami. System oświetleniowy ma dawać komfort użytkownikowi

Rozmowa z Rafałem Gawrylakiem, prezesem ES-SYSTEM S.A.

Czym powinien charakteryzować się nowoczesny system oświetleniowy?

Jeszcze kilka lat temu systemy, które ówcześnie były postrzegane jako nowoczesne, korzystały z tradycyjnych źródeł światła – wyładowczych lub halogenowych. Oświetlenie było dobierane do konkretnego pomieszczenia, zaś zainstalowane oprawy oświetleniowe miały spełnić wymagania obowiązujących norm i zapewnić użytkownikowi, np. pracownikowi biura, komfort widzenia (poprzez odpowiedni dobór luksów). Obecnie system oświetleniowy to zaawansowana usługa, która ma realizować określone cele klienta, np. zwiększyć efektywność pracy, poprawiając koncentrację pracownika, lub też zmniejszać koszty stałe.

Nowoczesny system oświetleniowy to nie tylko oprawy zainstalowane w danym budynku, lecz także cały system sterowania, czujników, które dostosowują ilość światła do preferencji użytkownika i warunków otoczenia. Nowoczesne oświetlenie wpływa na okołodobowy rytm życia człowieka, poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu, a jednocześnie daje korzyści ekonomiczne administratorowi danego budynku, przyczyniając się do oszczędności energii.

Czy ES-SYSTEM angażuje się w projekty badawcze związane z wpływem oświetlenia na organizm ludzki?

ES-SYSTEM ma w swojej ofercie oprawy oświetleniowe oparte na technologii CIRCADIAN, których działanie jest zgodne z okołodobowym rytmem życia człowieka i ideą human centric lighting (HCL). Zdarza się, że hasło HCL jest wykorzystywane przez innych producentów oświetlenia jako slogan reklamowy wspierający sprzedaż prostych opraw LED, które dają możliwość jedynie sterowania barwą światła. HCL oferuje znacznie więcej. To metoda oświetlania pomieszczeń uwzględniająca biologiczne potrzeby człowieka przy braku odpowiedniej ilości światła dziennego. Aby sprostać tym wymaganiom, system oświetleniowy powinien być wyposażony w sterowanie dopasowujące oświetlenie do rytmu biologicznego człowieka. Podstawowym celem technologii CIRCADIAN jest emitowanie światła jak najbardziej zbliżonego do światła słonecznego zarówno pod względem temperatury barwowej, jak i spektrum światła.

Ściśle współpracujemy z różnymi ośrodkami badawczymi, analizujemy wpływ światła na człowieka, tak, aby rozwiązania, które spółka ES-SYSTEM oferuje swoim klientom, były zgodne ze światowym trendem HCL i wyróżniały się innowacyjnością.

Nawiązaliśmy m.in. współpracę z dr Kathariną Wulff z Instytutu Chronobiologii i Snu Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, która opisała jedną z naszych opraw wyposażoną w technologię CIRCADIAN jako produkt najbardziej zaawansowany technologicznie. Technologia ES-SYSTEM wyróżnia się wykorzystaniem najnowszych diod z widmowym rozkładem mocy zbliżonym do światła słonecznego i z regulacją intensywności świecenia w zależności od natężenia światła dziennego.

System WHY wyposażony w technologię CIRCADIAN, który był prezentowany na stoisku ES-SYSTEM podczas tegorocznych targów Light+Building, został wyróżniony jako jeden z najbardziej innowacyjnych produktów. To dla nas szczególnie ważne, ponieważ Light+Building to największe targi oświetleniowe na świecie.

Przy okazji jednej z realizacji w Finlandii nasze oprawy wyposażone w technologię CIRCADIAN zostały dobrze ocenione również przez tamtejszych naukowców z Państwowego Instytutu Zdrowia i Pomocy Społecznej. Przedstawiciel tej instytucji, dr nauk medycznych Timo Partonen stwierdził, że światło emitowane przez oprawy ES-SYSTEM wspiera leczenie zaburzeń nastroju, zaburzeń depresyjnych zależnych od zmian pór roku, a także zaburzeń związanych z okołodobowym rytmem życia człowieka (…)

Więcej w numerze 3/2018 Oświetlenie LED.  Zaprenumeruj