Uniwersytet bez włączników światła

19 kwietnia 2018
Uniwersytet bez włączników światła

Najbardziej innowacyjny uniwersytet w Dubaju został wyposażony w najnowocześniejszy system zintegrowanego oświetlenia, oparty o nową platformę Interact Office firmy Philips.  Nowe usługi dla pracowników i studentów obejmują sterowanie światłem za pomocą smartfona, nawigację wewnątrz budynku i informacje o zajętości budynku.

Studenci uczęszczający na Hamdan Bin Mohammed Smart University w Dubaju (HBMSU) nie muszą już używać włączników światła i nie zgubią się na kampusie. Philips Lighting, (Euronext: LIGHT), światowy lider branży oświetleniowej, wyposażył uczelnię w najnowocześniejsze zintegrowane oświetlenie LED sterowane za pomocą systemu Interact Office. Technologia ta umożliwia pracownikom wydziału sterowanie światłem i personalizowanie ustawień oświetlenia za pomocą aplikacji na smartfona. Z kolei studenci mogą korzystać z przewodnika po kampusie dzięki technologii pozycjonowania wewnątrz budynków opartej na oświetleniu. Tego rodzaju innowacyjne projekty realizują strategię Philips Lighting, mającą na celu zapewnić nowe możliwości w czasach, gdy wartość światła określają już nie tylko same produkty oświetleniowe i systemy, lecz także całe usługi.

Uniwersytet HBMSU dąży do korzystania z technologii w taki sposób, aby środowisko uczenia się było jak najbardziej atrakcyjne, wciągające i przystosowane do potrzeb każdego pracownika i studenta.  Nauka odbywa się zarówno w salach, jak i w sieci, co czyni uczelnię liderem nowoczesnego szkolnictwa wyższego.

Zamiast zwykłych włączników światła, oświetlenie na uniwersytecie HBMSU sterowane jest za pomocą:

  • czujników obecności w oprawach, które wykrywają, czy w pomieszczeniu znajdują się ludzie i włączają lub wyłączają światło w miarę potrzeb;
  • automatycznego dostosowania poziomów światła w zależności od dostępności naturalnego światła dziennego;
  • aplikacji na smartfony/tablety lub centralną konsolę – pracownicy wydziału mogą kontrolować ustawienia światła za pomocą aplikacji na smartfony, zaś studenci mogą być kierowani do sal za pomocą aplikacji współpracującej z wewnętrzną technologią nawigacji.

Dzięki Interact Office uniwersytet może oferować nowe usługi i doświadczenia. Oprogramowanie jest zintegrowane z systemem zarządzania budynkiem (BMS) Uniwersytetu, dzięki czemu wszystkie systemy w budynku płynnie ze sobą współpracują. Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja (HVAC) także są zsynchronizowane i połączone z planem zajęć, tak aby klimatyzacja uruchamiała się przed rozpoczęciem zajęć. Dzięki temu studenci od razu wchodzą do pomieszczenia o optymalnej temperaturze. Za sprawą funkcji wykrywania obecności, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia, włącza się światło, zaś kiedy ostatnia osoba wychodzi, zarówno światło jak i systemy HVAC zostają wyłączone.

Usługa nawigacji wewnątrz budynku korzysta z uniwersyteckiej aplikacji na smartfona. Punkty świetlne LED zainstalowane przy wejściu głównym, w holach i korytarzach przekazują informację o swoim położeniu za pomocą kodu świetlnego niewidocznego dla ludzkiego oka lecz wykrywanego za pomocą kamery wbudowanej w telefon. Informacje geolokalizacyjne są następnie wykorzystywane przez aplikację na smartfona do lokalizowania pozycji użytkownika w budynku i kierowania go do miejsca docelowego.

Pełen obraz uczelni dostępny cały czas

Uczelniany system zarządzania budynkiem otrzymuje dane z systemu Interact Office. Informacje na temat zużycia energii, wydajności wszystkich punktów świetlnych i obecności ludzi w każdym pomieszczeniu można uzyskać jednym kliknięciem myszy. Dane te pomagają zarządcom kampusu odpowiednio przeprowadzać konserwację budynku i maksymalnie wykorzystać jego możliwości oraz reagować na różnorodne zgłoszenia, sporządzać raporty i przewidywać trendy

Zaprenumeruj Oświetlenie LED