Warszawa testuje sterowanie oprawami ulicznymi za pomocą GSM

24 lutego 2020
Warszawa testuje sterowanie oprawami ulicznymi za pomocą GSM

Aż 74 stare oprawy oświetleniowe w Al. Jerozolimskich w Warszawie zostały wymienione na ledowe. Testowo oprawy będą sterowane za pomocą technologii GSM, co w przyszłości może ułatwić otrzymywanie informacji o awarii.

Modernizacja oświetlenia to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, lecz także spore oszczędności w zużyciu prądu. W przypadku wymiany 74 starych opraw w Al. Jerozolimskich będzie to ok. 54 proc. Dzięki tej zmianie sumaryczna moc opraw zmniejszysię z 20,35 kW do 9,46 kW. Mimo mniejszej mocy opraw jakość światła jest zdecydowanie lepsza.

Dzieję się tak, ponieważ miarą jakości źródła światła jest ilość strumienia świetlnego przez nie emitowanego, wyrażana w lumenach [lm]. Skuteczność świetlna źródła światła, wyrażana w lm/W, określa, jaki strumień świetlny emituje źródło w stosunku do jednostki pobieranej energii. Wysokoprężne lampy sodowe posiadają skuteczność rzędu 65–150 lm/W. Niskoprężne lampy sodowe, niestosowane już w oświetleniu dróg ze względu na bardzo niski współczynnik oddawania barwy, osiągają 206 lm/W, natomiast lampy metalohalogenkowe 80–125 lm/W. Należy wziąć pod uwagę, że skuteczność świetlna całej lampy jest o ok. 25% niższa niż źródła. Wymagania stawiane przez Zarząd Dróg Miejskich dla lamp w technologii LED w oświetleniu ulicznym to min. 120 lm/W.

Testowo nowe oprawy będą sterowane bez użycia zegara astronomicznego w rozdzielni oświetleniowej. W tym wypadku zastosowano technologię GSM. Może to umożliwić w przyszłości zastosowanie rozwiązań IoT zainstalowanych i zasilanych bezpośrednio z instalacji oświetleniowej. Oznacza to, że będzie możliwe używanie systemu, który sam poinformuje konserwatorów oświetlenia o awarii oprawy lub latarni.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED