Wielkopolska stawia na inteligentne oświetlenie drogowe

8 listopada 2018
Wielkopolska stawia na inteligentne oświetlenie drogowe

Firma Signify zakończyła modernizację oświetlenia ulicznego w aż 27 gminach w Wielkopolsce. 8000 nowoczesnych opraw oświetleniowych LED zostało połączonych systemem sterowania Interact CityTouch. To największa tego typu inwestycja w Polsce.

Polska jest wciąż na początku drogi do wymiany oświetlenia na LED. Modernizacja w 27 wielkopolskich gminach to kolejny etap projektu, który rozpoczęto w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim w 2017 roku. Tylko w tych dwóch miastach wymieniono 2000 opraw. W przedsięwzięciu wzięły udział zarówno duże miasta, jak Jarocin, ale i niewielkie Kramsk, Skulsk, czy Ceków-Kolonia.

– Gmina Ceków-Kolonia jest małą gminą, gdzie każdą wydaną złotówkę pożytkujemy w sposób rozsądny, racjonalny. Wymieniliśmy oświetlenie uliczne przy drodze wojewódzkiej, gdzie natężenie ruchu dobowo przekracza 10 tysięcy pojazdów. Dziś wiem, że wymiana oświetlenia w miejscowości Kamień i Ceków zwiększyła zarówno bezpieczeństwo mieszkańców gminy, jak również osób, które tylko przez nią przejeżdżają. Po drugie gmina jest po prostu ładniejsza i estetyczniejsza. Po trzecie, wiem, że będzie taniej – mówi Mariusz Chojnacki, burmistrz gminy Ceków-Kolonia.

Wymiana oświetlenia na inteligentne to duży krok w stronę realizacji strategii smart city. System zarządzania oświetleniem można bowiem połączyć z wieloma innymi czujnikami i systemami, tworząc na przykład wspólny panel zarządzania i monitoringu dla wszelkiej miejskiej aktywności.

Zaprenumeruj Oswietlenie LED