Z LED przez życie

29 kwietnia 2016
Z LED przez życie

Trwałość lamp ledowych dochodzi do 25 tys. godzin. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na zakup tego nowoczesnego źródła światła, możemy korzystać z niego przez 25 lat! Oświetlenie LED wciąż nazywa się technologią przyszłości, ale już dziś coraz więcej osób docenia jego zalety. LED-y, nie bez przyczyny, stają się podstawowym źródłem światła – są najtrwalsze i najbardziej energooszczędne ze wszystkich dostępnych na rynku. Trwałość zwykłej żarówki wynosi ok. 1000 godzin, czyli może ona oświetlać wnętrza przez rok. To niedługi okres w porównaniu z lampami LED, które mogą świecić 2,5–3 godzin dziennie przez ćwierć wieku.

 

 

Jak obliczyć trwałość?
Trwałość to czas świecenia lampy liczony w godzinach. W deklarowanym przez producenta okresie, w określonych warunkach, LED-y powinny zachować swoje właściwości użytkowe. Wszystkie informacje na ten temat znajdują się na opakowaniu. Czas eksploatacji oznaczony jest symbolem L70, podana jest też liczba włączeń i wyłączeń. Uznani producenci deklarują trwałość swoich produktów na poziomie nawet 100 tys. cykli, co świadczy o wysokiej jakości komponentów, których używają przy produkcji. Na tanich LED-ach często w ogóle nie znajdziemy tej wartości lub rzadko kiedy przekroczy ona 30 tys. cykli. Jeżeli na opakowaniu lampy LED deklarowana trwałość wynosi 15–25 lat, a liczba włączeń nie przekracza 30 tys. cykli, taka ledówka nie będzie świecić 25 lat, lecz jedynie 6–8 lat. Znając deklarowaną liczbę włączeń i wyłączeń danej lampy LED, można łatwo obliczyć jej przybliżoną trwałość.
Warto też wiedzieć, że lampy LED nie gasną w sposób nagły, jak klasyczne żarówki. W ich przypadku podstawowym kryterium określania trwałości jest czas, w którym generowany przez nie strumień świetlny nie spadnie poniżej 70 proc. wartości początkowej. Instrukcję, jak to zrobić, można znaleźć w materiale dostępnym na profilu firmy OSRAM w serwisie YouTube – bit.ly/1c1gNMw.

 

Trwałe muszą być dobre
Ponieważ lampy LED kupujemy na długie lata, powinniśmy robić zakupy z głową – przypomina Robert Słowiński z firmy OSRAM. – Kupujmy dobre jakościowo, oryginalne produkty od znanych producentów, bo tylko one gwarantują nam wysoką jakość i zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania przez długie lata. W sklepach możemy, oczywiście, znaleźć produkty, które kuszą znacznie niższymi cenami. Pamiętajmy jednak, że niska cena niemal zawsze równa się niskiej trwałości – ostrzega Robert Słowiński. Lampy LED, którym możemy zaufać, to urządzenia bardziej skomplikowane od zwykłych żarówek. Aby funkcjonowały prawidłowo, powinny składać się z pojedynczych diod wysokiej jakości i być wyposażone w odpowiedni system zasilania. – Nierzetelni producenci, szukając oszczędności na etapie produkcji, decydują się na komponenty słabej jakości, a niekiedy wręcz rezygnują z niektórych elementów, co ma swoje negatywne skutki i w konsekwencji może okazać się niebezpieczne – wyjaśnia przedstawiciel firmy OSRAM.

 

Więcej informacji o technologii LED można znaleźć na stronach: www.ledukacja.pl, www.ledosram.pl.