Zamel na targach w Senegalu

15 marca 2018
Zamel na targach w Senegalu

W dniach 20–23 lutego br. firma Zamel Sp. z o.o. we współpracy z tunezyjskim partnerem Somef, specjalizującym się w produkcji osprzętu elektrycznego, miała okazję prezentować swoje produkty na senegalskich targach SENCON 2018. Była to już III. edycja corocznie odbywających się targów elektrotechnicznych w Dakarze.

Targi SENCON odbywające się w Międzynarodowym Centrum Handlu Zewnętrznego w Senegalu (Centre International du Commerce Exterieur du Senegal) to największa tego typu inicjatywa w Afryce Zachodniej. Wystawa przyciąga odwiedzających m.in. z Maroka, Mali, Mauretanii, Gwinei i Burkiny Faso. W tegorocznych targach wzięło udział ponad 150 wystawców z ponad 20 państw trzech kontynentów: Europy, Afryki i Azji. Targi SENCON są idealną okazją do nawiązania nowych kontaktów z potencjalnymi odbiorcami nie tylko w samym Senegalu, ale w całym regionie Afryki Zachodniej. Należy pamiętać, że mimo oczywistości granic państwowych w tym regionie delimitacja kulturowa jest znacznie mniej wyczuwalna. Obszar Afryki Zachodniej jest również zjednoczony pod wspólną walutą (frank CFA).

W 2016 roku obroty handlowe Polski z Senegalem wzrosły o 12%, przy czym wzrost obrotów handlowych dotyczył głównie wzrostu polskiego eksportu. Udział procentowy eksportu w obrotach spółki Zamel ogółem na koniec 2017 r. stanowił 35%. Udział procentowy sprzedaży produktów na rynki afrykańskie w eksporcie ogółem wyniósł 0,6%. Wyroby pod marką Zamel obecnie sprzedawane są do takich państw afrykańskich jak: Algieria (35,42%), RPA (28,40%), Tunezja (13,58%), Maroko (8,64%), Egipt (6,79%), Etiopia (6,17%) oraz Nigeria (1%).

Pełna relacja autorstwa dr Ismeny Dzidy ukaże się w numerze 2/2018 „Oświetlenia LED” (wydanie kwietniowe).