Projektowanie oświetlenia to proces twórczy, którego celem jest opracowanie i wdrożenie rozwiązania oświetleniowego respektującego potrzeby użytkownika, inwestora i społeczeństwa. Podział obiektów użyteczności publicznej pod względem oświetlenia wynika ze stosowania w projektowaniu różnych kryteriów i wymagań lub zaleceń, a w konsekwencji różnych rozwiązań do oświetlenia wnętrz, terenów zewnętrznych, dróg i do iluminacji obiektów. Oświetlenie wnętrz, terenów zewnętrznych i dróg regulują wymagania nakazowe normatywne. Iluminacja obiektów zewnętrznych oparta jest na zaleceniach. Celem warsztatu jest próba zdiagnozowania praktyki projektowania oświetlenia w obiektach użyteczności publicznej.
odbędzie się warsztat:
Wymagania i zalecenia dotyczące oświetlenia pomieszczeń
Prowadzący:
dr hab. inż. Piotr Pracki, prof. uczelni, Politechnika Warszawska
dr hab. inż. Dariusz Czyżewski, prof. uczelni, Politechnika Warszawska
dr hab. inż. Rafał Krupiński, prof. uczelni, Politechnika Warszawska
W trakcie warsztatu dyskutowana będzie praktyka projektowania oświetlenia wnętrz, terenów zewnętrznych, dróg i iluminacji obiektów w Polsce, na tle etapów projektowania, wiedzy i doświadczeń uczestników, w układzie:
– przygotowanie danych
– formułowanie wymagań i zaleceń projektowych
– koncepcja oświetlenia – technologie i techniki
– metody weryfikacji rozwiązania oświetleniowego
– prezentacja wyników i dokumentacja projektowa
– wdrożenie i weryfikacja oświetlenia
Warsztat skierowany jest do projektantów oświetlenia, którzy po zarejestrowaniu swojego uczestnictwa będą mogli zaproponować tematy do dyskusji, a w trakcie warsztatu kreować ją.