ZDM ogłosił przetarg na doświetlenie 100 przejść dla pieszych

8 marca 2018
ZDM ogłosił przetarg na doświetlenie 100 przejść dla pieszych

Ponad 100 przejść w 10 dzielnicach – ZDM przygotowuje się do rozpoczęcia kolejnego sezonu doświetleń przejść dla pieszych. Został ogłoszony przetarg na wykonanie prac w 100 pierwszych lokalizacjach. A to dopiero początek robót. W tym roku planowane jest doświetlenie 300 zebr.

Kompletną dokumentację projektową doświetleń w 100 pierwszych lokalizacjach ZDM otrzymał pod koniec ubiegłego roku. Teraz poszukuje wykonawcy. W tym sezonie planuje doświetlić przynajmniej tyle samo zebr co w rekordowym 2017 r. (337 przejść).

Właściwe oświetlenie przejść dla pieszych ma duży wpływ na bezpieczeństwo. W rekomendacjach z audytu przejść, który ZDM wykonał już w siedmiu dzielnicach, doświetlenie pojawiało się jako jeden z niezbędnych elementów poprawy bezpieczeństwa. Przy zebrach instalowane są nowe słupy oświetleniowe wraz z oprawami, a tam, gdzie w pobliżu przejścia istniały już latarnie, doświetlenie jest możliwe poprzez montaż nowego źródła światła na podwójnym wysięgniku. W obu przypadkach nad przejściem pojawiają się oprawy LED o jasnym, kontrastowym świetle, poprawiające widzialność pieszego nie tylko na zebrze, ale również w strefie dojścia do niej.

Pierwsze prace obejmują 100 lokalizacji w 10 dzielnicach: na Białołęce, Bielanach, Pradze-Południe, Pradze-Północ, w Rembertowie, Wawrze, Wesołej, Wilanowie, we Włochach i na Woli. Wykonawcy wybrani w przetargu (jeden na każdą część) będą mieli cztery miesiące na zakończenie wszystkich robót. Na dokumenty ZDM czeka do 19 marca br.

Więcej informacji o aktualnym przetargu