2230 lamp ulicznych w Bytomiu do wymiany

18 kwietnia 2019
2230 lamp ulicznych w Bytomiu do wymiany

Bytom rozpoczyna projekt modernizacji oświetlenia drogowego, w ramach którego 80% miejskich opraw zostanie wymienionych na energooszczędne oświetlenie ledowe. W parku, na ulicach i placach Bytomia będzie jaśniej i bezpieczniej. Spadną też rachunki za energię elektryczną – zużycie prądu może zmniejszyć się nawet o połowę!

Modernizację na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu przeprowadzi FBSerwis SA. Inwestycja obejmie m.in. montaż 2230 nowych opraw LED z systemem redukcji mocy, demontaż i utylizację starych opraw, wymianę przewodów i wysięgników na słupach oświetleniowych. Wartość inwestycji wyniesie około 3,4 mln zł.

Koszty energii elektrycznej mają zmaleć z 535 tys. zł do 289 tys. zł rocznie. Zużycie prądu zmniejszy się nawet o 47%. Oszczędności ma przynieść – oprócz samej wymiany opraw oświetleniowych – także wprowadzenie redukcji mocy w godzinach późnonocnych. Zmaleją też koszty konserwacji oświetlenia drogowego.

Modernizacja ograniczy zjawisko tzw. light pollution – zanieczyszczenia świetlnego.

Jak wynika z przeprowadzonego audytu ekonomiczno-technicznego oświetlenia dróg, ulic i miejsc publicznych w Bytomiu, wiele opraw posiada pożółkłe klosze lub nie spełnia wymogów obecnej normy oświetleniowej. Lampy zamontowane są pod złym kątem i nierównomiernie rozmieszczone. Część opraw jest wyeksploatowana. Ten stan wkrótce się zmieni. Łącznie na terenie Bytomia znajduje się 10,7 tys. punktów oświetleniowych, z czego około 7,5 tys. to punkty oświetleniowe firmy Tauron – do gminy należy 2870 lamp. Modernizacja obejmie 2230 lamp, czyli prawie 80% miejskich punktów świetlnych – mówi Józef Butrym, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Środki w wysokości 508 tys. zł na realizację modernizacji miejskiego oświetlenia zostały zabezpieczone w budżecie miasta Bytom. O dofinansowanie w wysokości 2,882 mln zł miasto stara się z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oś priorytetowa: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna.

Fot. http://bytom.naszemiasto.pl

Zaprenumeruj Oświetlenie LED