Rozmowa z Rafałem Gawrylakiem, prezesem ES-SYSTEM S.A.
Jak rozwój technologii LED wpłynął na ofertę ES-SYSTEM?
Oświetlenie LED jest jednym z filarów rozwoju ES-SYSTEM. Pierwszy projekt w technologii LED zrealizowaliśmy już w 2005 r. Od 2011 r. obserwujemy systematyczny wzrost udziału LED-ów w całości naszej sprzedaży – dziś to już blisko 70% obrotów spółki. W sprzedaży mamy ponad 40 000 różnych wzorów i opraw oświetleniowych, w tym produkty znajdujące zastosowanie w jednostkach medycznych, naukowych (szpitale, szkoły) oraz centrach handlowych i do oświetlenia zewnętrznego. Jako jedna z niewielu firm w Polsce tworzymy również indywidualne rozwiązania oświetleniowe pod konkretne projekty architektoniczne. Rozwiązania LED dają nieograniczone możliwości projektantom oświetlenia, dzięki czemu nasze projekty zyskały nowy wymiar, a my możemy oferować klientom systemy oświetleniowe o unikatowym designie przy zachowaniu najwyższych parametrów energetycznych, ekonomicznych – i co ważne – zdrowotnych. Co roku realizujemy ponad 3000 różnych projektów. Standardowy asortyment stanowi zaledwie 20% całej produkcji. Większość zamówień spółki to oprawy odpowiadające na indywidualne potrzeby klientów. Inwestorzy chętnie wykorzystują te możliwości, żeby osiągnąć pożądane efekty architektoniczne.
Czego oczekują klienci od nowoczesnego oświetlenia?
Niższa energochłonność, większa trwałość i niskie koszty eksploatacji to podstawowe powody tak dużego zainteresowania LED-ami. Dziś jednak oświetlenie nie pełni już tylko podstawowej funkcji. Poza tym, że powinno dobrze oświetlać dane pomieszczenie lub element architektury oraz spełniać wysokie normy energetyczne, ma także pełnić funkcję zdrowotną. Stąd w wielu naszych projektach stosujemy rozwiązania oparte na koncepcji human centric lighting (HCL). Rozwiązania te zapewniają możliwość dynamicznej zmiany temperatury barwowej oraz spektrum światła, naśladujące promienie słoneczne. Od początku 2017 r. skupiamy się na promocji nowej generacji innowacyjnych rozwiązań LED o nazwie CIRCADIAN, które wpływają na okołodobowy rytm życia człowieka dzięki zastosowaniu technologii HCL. Światło zaprojektowane zgodnie z HCL zwiększa wydajność pracy w biurze, nauki w szkole, rekonwalescencji pacjentów w szpitalach i ośrodkach opieki, pomaga wypoczywać, relaksować się i przygotować się do snu. W przyszłości najbardziej zainteresowane tą koncepcją będą sektory budynków biurowych, medycznych, edukacyjnych i mieszkalnych.
Dziś światło pełni również ważną funkcję estetyczną. Dotąd byliśmy ograniczeni przy projektowaniu opraw kształtem źródła świtała. Obecnie LED-y dają nam nieskrępowane możliwości projektowe.
Dzięki LED-om możliwe są tak spektakularne realizacje, jak Nobel Tower, czyli park naukowo-technologiczny w Poznaniu, gdzie oświetlenie idealnie naśladuje amorficzny kształt fasady budynku.
Całość można przeczytać w numerze 3/2017 kwartalnika Oświetlenie LED.