Kolej wymieni 200 tys. opraw na ledowe

16 lipca 2015
Kolej wymieni 200 tys. opraw na ledowe

PKP Polskie Linie Kolejowe SA instalują źródła światła w technologii LED. Stacja Opole Główne i przejścia podziemne na stacji Warszawa Wschodnia są pierwszymi miejscami, gdzie LED-y już świecą. Do tej pory zainstalowano 1,5 tys. opraw ledowych, w tym roku przybędzie ich jeszcze ok. 350. W przyszłości LED-y będą instalowane na wszystkich budowanych lub remontowanych stacjach. Dzięki wymianie oświetlenia na nowoczesne (w tym LED-y), PLK zaoszczędzi rocznie 11 mln PLN.

Technologia LED jest preferowana we wszystkich projektach modernizacyjnych, które PKP planuje w tym roku. LED-y dają wymierne oszczędności. Pozytywnym przykładem są trzy tunele komunikacyjne na stacji Warszawa Wschodnia, gdzie w ok. 300 starych oprawach zainstalowano oświetlenie LED. Koszt wyniósł 60 tys. PLN, a uzyskane oszczędności to 50 tys. PLN w skali roku.
Zastosowanie opraw oświetleniowych LED we wszystkich przyszłych projektach oprócz oszczędności będzie korzystne dla pasażerów. Białe światło LED idealnie oddaje barwy, lepiej widoczny jest kontrast w porównaniu np. do światła sodowego o pomarańczowej barwie. Perony i przejścia podziemne z LED-ami są jaśniejsze i zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa. Pozytywnym przykładem jest stacja Opole Główne, gdzie PLK zastosowały 202 lamp typu LED.

Z LED-ami związane jest też konkretne działanie na rzecz ochrony środowiska. Mniejsze zużycie energii elektrycznej to także mniejsza emisja CO2. Dotychczasowa wymiana opraw 50 tys. oświetleniowych spowodowała ograniczenie zużycia energii elektrycznej, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, powstającego przy produkcji energii, o ok. 19 000 ton w roku. Tym samym działania PKP PLK przekładają się na wzrost efektywności eksploatowanej infrastruktury poprzez ograniczanie kosztów i pośredni wpływ na ochronę środowiska.

PKP Polskie Linie Kolejowe opierają się na wytycznych Unii Europejskiej, według których oświetlenie rtęciowe i sodowe będą stopniowo wycofywane z produkcji. Technologia LED ma zastąpić stosowane dawniej oświetlenie żarowe, żarowo-rtęciowe, rtęciowe i sodowe.
Na wymianę czeka blisko 200 tys. opraw oświetleniowych. Dotychczas zamontowano ponad 50 tys. nowoczesnych opraw, w tym 1,5 tys. typu LED. Program wymiany oświetlenia prowadzony jest od 2004 r.

 

Zaprenumeruj Oświetlenie LED