Konferencja „Dobra zmiana w oświetleniu LED – stawiamy na jakość 2019”. Relacja

25 marca 2019
Konferencja „Dobra zmiana w oświetleniu LED – stawiamy na jakość 2019”. Relacja

W dniu 12 marca br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła II Konferencja Branżowa „Dobra zmiana w oświetleniu LED – stawiamy na jakość”. Organizatorem wydarzenia był Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting”. Jest to cykliczne spotkanie przedstawicieli branży oświetleniowej z inwestorami planującymi modernizację oświetlenia lub wykonanie nowej instalacji.

Głównym celem wydarzenia było promowanie wysokiej jakości technologii ledowej, która daje gwarancję uzyskania efektu energooszczędności i jednocześnie bezpieczeństwa i komfortu użytkowników.

Podczas konferencji Michał Waloch, dyrektor generalny ZPSO „Pol-lighting”, przedstawił wyniki badań opraw i źródeł światła LED w Programie Monitorowania Jakości prowadzonym przez Związek oraz sankcje grożące wprowadzającym wyroby niezgodne z normami.

Badaniom poddano 73 oprawy LED oraz 32 lampy LED.

Według przedstawionych wyników:

  • 29% badanych opraw LED o mocy > 25 W nie spełniło wymagań normy EN-61000-3-2 EMC i normy PN-EN 55015:2013:10+A1:2015-08,
  • 43,75% badanej próby lamp LED nie spełniło wymagań w odniesieniu do strumienia świetlnego,
  • 15,62% badanej próby lamp LED nie spełniło wymagań rozporządzenia w odniesieniu do efektywności energetycznej EEI,
  • 34,75% badanej próby lamp LED nie spełniło wymagań w odniesieniu do deklarowanej mocy.

 

Z kolei Maciej Witczak, prezes zarządu spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe Sp. z o.o. zajmującej się modernizacją i budową oświetlenia na terenie trzech województw, przedstawił realne korzyści z zastosowania technologii LED razem z systemem sterowania, wynoszące od 70 do 80% oszczędności energii elektrycznej. Zaznaczył również, że dobór parterów do realizacji projektu oświetleniowego jest kluczowy.

 

 

Niezwykle ciekawym punktem konferencji był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział przedstawiciele organów zarządzających największych spółek oświetleniowych w Polsce: Rafał Gawrylak – prezes Zarządu ES-SYSTEM SA, Sebastian Ostrowski – prezes Zarządu Osram Sp. z o.o., Mariusz Ejsmont – wiceprezes Zarządu LUG SA, Tomasz Książek – wiceprezes Zarządu Signify Poland Sp. z o.o., oraz Daniel Kutryb – dyrektor ds. handlowych Schréder Polska Sp. z o.o. W panelu poruszono nie tylko kwestię jakości oświetlenia w Polsce, lecz także wpływu oświetlenia na człowieka (ang. human centric lighting) oraz przyszłości oświetlenia, w tym zastosowanie IoT (ang. Internet of Things).

Duże zainteresowanie wydarzeniem dowodzi konieczności szerzenia rzetelnej wiedzy na temat technologii ledowej.

Kolejna edycja konferencji odbędzie się w przyszłym roku.

Pełna relacja ukaże się w numerze 2/2019 Oświetlenie LED.