Kraków rozpoczyna wymianę lamp ulicznych na ledowe

14 listopada 2014
Kraków rozpoczyna wymianę lamp ulicznych na ledowe

Kraków wymieni w ciągu roku blisko 4,4 tys. lamp ulicznych, co stanowi 6,5 proc. wszystkich takich urządzeń w mieście. Stare lampy zostaną zastąpione energooszczędnymi typu LED. Przyniesie to oszczędności na zużyciu prądu i zmniejszy emisję dwutlenku węgla. Modernizacją oświetlenia zajmie się firma FB Serwis z Warszawy.

 
Inwestycja o wartości 31,9 mln zł zostanie w 45 proc. dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu SOWA. Jej zakończenie zapowiedziano na 30 września 2015 r. Dodatkowo przewiduje się wymianę istniejących szaf zasilających na nowe oraz przekazanie miastu systemu informatycznego do sterowania oświetleniem.
Nowe lampy będą zużywać od 60 do 70 proc. mniej energii, co przełoży się na mniejsze rachunki za oświetlenie miasta. Oszczędności mają wynieść około 700 tys. zł w skali roku. Obecnie Kraków płaci za oświetlenie ok. 22 mln zł rocznie. Inwestycja przyczyni się też do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

 
Kraków przygotowuje się do wymiany wszystkich sodowych lamp ulicznych na energooszczędne urządzenia ledowe. Do testów zgłosiło się 17 firm. Spośród nich w przyszłym roku zostanie wybrany podmiot, który w systemie koncesyjnym zajmie się wymianą, a następnie obsługą eksploatacyjną około 55 tys. lamp ulicznych.
Władze miasta szacują, że zwrot inwestycji dla operatora miejskiego oświetlenia nastąpi w ciągu 14–18 lat.

 

Zaprenumeruj Oświetlenie LED

 

 

CZYTAJ TAKŻE