Lampy OSRAM do walki z patogenami

27 kwietnia 2020
Lampy OSRAM do walki z patogenami

Popularne na rynku azjatyckim lampy do sterylizacji OSRAM AirZing już wkrótce będą dostępne w sprzedaży w Europie, w tym także w Polsce. Emitowane przez nie promieniowanie ultrafioletowe w zakresie UV-C pozwala na skuteczną walkę ze szkodliwymi mikroorganizmami jak bakterie, wirusy czy grzyby.

Działanie opraw OSRAM AirZing polega na emisji promieniowania UV-C, o długości fali 253,7 nm, które – absorbowane przez białka i kwasy nukleinowe komórek – unieszkodliwia większość drobnoustrojów (nawet 99,99%) i nie pozwala na ich rozmnażanie. Tym samym lampy umożliwiają dezynfekcję powietrza, powierzchni płaskich i wody z chorobotwórczych mikroorganizmów. Istotną zaletą jest także to, że patogeny nie są w stanie się uodpornić na promieniowanie.

Konieczość zachowania szczególnej ostrożności

Niestety promieniowanie UV, mimo swojego skutecznego oddziaływania na wirusy i bakterie, nie sprzyja ludziom. Nadfiolet może powodować oparzenia skóry, uszkodzenia struktur oka i w konsekwencji być czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu poważnych schorzeń. Dlatego w trakcie działania opraw bakteriobójczych obecność ludzi i zwierząt w ich zasięgu jest zabroniona, a samo przygotowanie obszarów do naświetlania, uruchomienie i kontrola działania lampy powinny odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Wprowadzenie lamp do sprzedaży na rynku europejskim zbiega się z obecnie panującą pandemią wirusa SARS-CoV-2. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, promieniowanie UV może być skuteczne w walce z poznanymi koronawirusami. Tę tezę potwierdza również krajowy GIS. Dezynfekcja powierzchni i powietrza tą metodą wydaje się więc być dodatkowym narzędziem, które warto rozważyć w profilaktyce zakażenia, szczególnie w miejscach o zwiększonym ryzyku występowania groźnych patogenów.

Oprawy AirZing były do tej pory szeroko wykorzystywane w Azji i zostały docenione przez personel medyczny. Firma OSRAM zaangażowała się także we wsparcie szpitali w trakcie obecnej pandemii. Do marca br., chiński oddział marki przekazał ponad tysiąc opraw AirZing do 45 placówek w prowincji Hubei, w tym do 38 w samym Wuhan. W ramach wolontariatu pracownicy OSRAM pomagali w transporcie lamp i wyposażaniu obiektów.

Funkcje lamp AirZing Pro

Lampa AirZing Pro, która niebawem trafi do sprzedaży, posiada dwie  funkcje zwiększające bezpieczeństwo użytkowania – czujnik ruchu (IR) oraz 30-sekundowe opóźnienie startu, pozwalające na spokojne oddalenie się z zasięgu uruchamianego promieniowania. Oprawa wytwarza światło o długości fali 253,7 nm, posiada skuteczność na poziomie nawet 99,99% eliminacji patogenów, nie emituje ozonu do atmosfery oraz ma rozsył światła w kącie 360o. Wyposażenie w lampy bakteriobójcze szczególnie polecane jest placówkom medycznym i zakładom produkcyjnym, ale nie tylko. Oprawy znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska ludzi, m.in. w biurach, restauracjach, siłowniach, centrach handlowych, kinach, a także na lotniskach i dworcach.

Zastanawiając się nad decyzją o zakupie i instalacji lamp bakteriobójczych, zawsze warto mieć na uwadze jej skuteczność i trwałość. By inwestycja w ochronę naszego zdrowia miała sens, kluczowym jest, by wybrać produkt, który jest sprawdzony i w pełni gwarantuje deklarowane przez producenta parametry. Lampy AirZing obecnie są w trakcie procesu certyfikacji CE. Spodziewamy się, że w najbliższych dniach będziemy mogli skierować do sprzedaży wysoki jakościowo, skuteczny i przystępny cenowo produkt – powiedział Jacek Motyka,  Country Sales Manager Entertainment & Industry  w firmie OSRAM.

 Zaprenumeruj Oświetlenie LED